Πανηγυρικός εορτασμός εις την μνήμη των Αγίων Τεσσαράκοντα πραγματοποιήθηκε στον Ιερό Ναό της Μεταμόρφωσης του Σωτήρος στο Λιανοβέργι το απόγευμα της Τετάρτης 8 Μαρτίου.
Ρεπορτάζ: Αγαθούλα Γεωργιάδου
Αφιερωμένη στη μνήμη των μεγάλων μαρτύρων, των εν Σεβαστεία τη λίμνη μαρτυρησάντων ήταν η σημερινή Θεία Λειτουργία που αποτελεί και την δεύτερη πανήγυρη του χωριού μετά τον εορτασμό της Θείας Μεταμορφώσεως του Σωτήρος ημών Ιησού Χριστού. Οι πιστοί είχαν την ευλογία να προσκυνήσουν τα ιερά λείψανα του Οσίου Διονυσίου του Κοινοβιάρχη που φιλοξενούνται από σήμερα στο Ιερό Ναό του Λειανοβεργίου.
Παρόντες στις εορταστικές εκδηλώσεις ήταν ο αρχιερατικός επίτροπος Πλατέος Αρχιμανδρίτης Ματθαίος- Ψωμάς και οι ιερείς των γύρω χωριών. Ο εφημέριος του Λιανοβεργίου π. Κωσταντίνος Τσικούρας ενήργησε ώστε με τις ευχές και τις ευλογίες του Σεβασμιότατου Μητροπολίτη Βεροίας, Ναούσης και Καμπανίας κ. Παντελεήμονος να μεταφερθεί το τίμιο λείψανο του Οσίου Διονυσίου του εν Ολύμπω από τον καθοδηγούμενος της Ιεράς Μονής Τιμίου Προδρόμου- Σκήτη Βεροίας.
Χρησιμοποιούμε cookies για να σας προσφέρουμε την καλύτερη δυνατή εμπειρία στη σελίδα μας. Εάν συνεχίσετε να χρησιμοποιείτε τη σελίδα, θα υποθέσουμε πως είστε ικανοποιημένοι με αυτό.Εντάξει