![w0-copy](https://emvolos.gr/petros/wp-content/uploads/2016/12/w0-copy-696x397.jpg)
Μία πολύ ενδιαφέρουσα εκδήλωση διοργανώθηκε και παρουσιάστηκε σήμερα Τετάρτη 7 Δεκεμβρίου στην αίθουσα του δημοτικού συμβουλίου Αλεξάνδρειας με την αρωγή του ιστουρικού εργαστηρίου <<Ο Ελληνότοπος>> και της Κοινωφελούς Επιχείρησης Δήμου Αλεξάνδρειας.
![agathoula-georgiadou](http://emvolos.gr/petros/wp-content/uploads/2016/10/Αγαθούλα-Γεωργιάδου-1-212x300.jpg)
Θέμα της ημερίδας αποτέλεσε το ιστορικό του προσφυγικού ελληνισμού στον τόπο της Μακεδονίας και έφερε τίτλο << Μακεδονία και Προσφυγικός Ελληνισμός >>. Ένα χρονικό που περιλαμβάνει ιστορικά στοιχεία των προσφυγικών μετακινήσεων στη Μακεδονία, από τις αρχές του περασμένου αιώνα μέχρι σήμερα.
Βασικός ομιλητής της ημερίδας ήταν ο διακεκριμένος καθηγητής του Τμήματος Δημοτικής Εκπαίδευσης της Παιδαγωγικής Σχολής Φλώρινας κ.Κώστας Φωτιάδης.
Τον εισηγητή προλόγισε ο εκπαιδευτικός και ιστορικός μελετητής κ. Γρηγόρης Γιοβανόπουλος ενώ παρουσιάστηκαν αντιπροσωπευτικοί χοροί των Συλλόγου Καππαδοκών ο <<ΒΑΡΡΑΣΟΣ>> Πλατέος και ο Σύλλογος Ποντίων Αλεξάνδρειας.
Αρκετός κόσμος τίμησε με την παρουσία του το γεγονός,γεμίζοντας την αίθουσα του δημαρχείου.
Παραβρέθηκαν ο δήμαρχος κ.Παναγιώτης Γκυρίνης, ο πρόεδρος του δημοτικού συμβουλίου κ.Νίκος Μπρουσκέλης, ο πρόεδρος της ΚΕΔΑ κ. Στέφανος Δελιόπουλος και αρκετοί ακόμη επίσημοι και πολίτες δείχνοντας το ανάλογο ενδιαφέρον τους για το σπουδαίο αυτό θέμα.