Εν Σώματι Υγιεί: 9 χρυσά μετάλλια και 3 πανελλήνια ρεκόρ στο Παν Πρωτ Στίβου ΑμεΑ 2024

Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Παρα Στίβου Νέων/Νεανίδων 2024

Εξαιρετικές εμφανίσεις οι Νέοι του “Εν Σώματι Υγιεί” Α.Σ. ΑμεΑ Βέροιας

9 Χρυσά Μετάλλια και 3 νέα Πανελλήνια Ρεκόρ ο τελικός απολογισμός

Με πολύ καλές εμφανίσεις που συνοδεύτηκαν από πρωτιές σε όλα τα αγωνίσματα που πήραν μέρος επέστρεψαν από τις Σέρρες οι νεαροί αθλητές και αθλήτριες του “Εν Σώματι Υγιεί” Α.Σ. ΑμεΑ Βέροιας, όπου πραγματοποιήθηκε το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Παρα Στίβου Νέων/Νεανίδων 2024, το περασμένο Σάββατο 11 Μαΐου 2024.

Οι αγώνες που διοργανώθηκαν από την Εθνική Αθλητική Ομοσπονδία ΑμεΑ, το Δήμο Σερρών, την Π.Ε. Σερρών και το τοπικό σωματείου του Πανσερραϊκού ΑμεΑ, έγιναν υπό άριστες γηπεδικές και καιρικές συνθήκες και σημειώθηκαν ορισμένες αξιόλογες επιδόσεις. Από το σωματείο της Βέροιας συμμετείχαν τρεις αθλητές κατηγορίας κάτω των 20 ετών και μία αθλήτρια κάτω των 17 ετών.

Η Ζαφειρίου αγωνίστηκε ως ασθενής και δεν μπόρεσε να ξεπεράσει τον εαυτό της, παρόλα αυτά κατάφερε να πάρει την πρώτη θέση στα αγωνίσματα που αγωνίστικε. Ο Ντίσιος ήταν εξαιρετικός στο Δίσκο και στο Ακόντιο, όπου κατέκτησε την πρώτη θέση με νέα πανελλήνια ρεκόρ (τα προγηγούμενα ήταν δικά του), ενώ στο βασικό του αγώνισμα, τη Σφαίρα, έμεινε αρκετά πίσω από την καλύτερη φετινή του επίδοση (10.23μ.) και με 9.92μ κατέκτησε και εκεί την πρώτη θέση. Ο Τσιάτσης με αθλήτρια-συνοδό την Αλεξάνδρου, κατέκτησε και αυτός τις πρώτες θέσεις στα 100μ και 200μ της κατηγορίας Τ11 (αθλητές με αναπηρία όρασης) και τέλος ο πρωτοεμφανιζόμενος Λόλας Ιωάννης, αθλητής που προπονείται υπό την επίβλεψη του Βαγγέλη Παπανίκου, πέρασε από την διαδικασία του classification, κατατάχθηκε στην κατηγορία T46 (αθλητές με αναπηρία στο ένα άνω άκρο) και με τις πρώτες θέσεις που κατέκτησε στα 100μ και 200μ, άφησε υποσχέσεις για το μέλλον.

Οι επιδόσεις και τα αποτελέσματα των αθλητών μας:

1. Ντίσιος Νικόλαος – Ραφαήλ (Κατ. F41/U20)

Σφαίρα 9.92μ.: 1η θέση

Δίσκος 22.52μ.: 1η θέση και Νέο Πανελλήνιο Ρεκόρ

Ακόντιο 26.80μ.: 1η θέση και Νέο Πανελλήνιο Ρεκόρ

1. Λόλας Ιωάννης – Παναγιώτης (Κατ. Τ46/U20)

100μ. 13.76 (+2.3m/s) : 1η θέση

200μ. 30.08 (-2.2m/s): 1η θέση και Νέο Πανελλήνιο Ρεκόρ

1. Τσιάτσης Αριστείδης (Κατ. Τ11/U20) / Αλεξάνδρου Κλαίρη (Guide Runner)

100μ. 22.40 (-1.5m/s): 1η θέση

200μ. 46.10 (-2.2m/s): 1η θέση

1. Ζαφειρίου Αφροδίτη (Kατ. Τ44/U17)

100μ. 16.71: 1η θέση

Μήκος 3.73μ. (+0.5m/s): 1η θέση

Τους αθλητές συνόδευσε ο Τεχνικός Διευθυντής και Επικεφαλής Προπονητής του “Εν Σώματι Υγιεί κ. Καραϊωσήφ Αλέξανδρος, ενώ οι αθλητές είχαν την συμπαράσταση συγγενών τους. Παρών στους αγώνες και ο Ομοσπονδιακός Τεχνικός και προπονητής των Ζαφειρίου και Ντίσιου κ. Φερφέλης Κωνσταντίνος.

Συγχαίρουμε τους αθλητές μας και τους προπονητές τους για την αξιοπρεπέστατη εμφάνιση στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα!