![S0JA0010000019X0_resized_1](https://emvolos.gr/petros/wp-content/uploads/2016/08/S0JA0010000019X0_resized_1-696x392.jpg)
Ρεπορτάζ: Στέλιος Νίκας
Σήμερα 15 Αυγούστου η εκκλησία μας εορτάζει την Κοίμηση και ιερά Μετάσταση της Θεοτόκου. Στον πανηγυρίζοντα Ιερό Ναό Κοιμήσεως της Θεοτόκου Αλεξάνδρειας –στον οποίο τίθεται τις ημέρες αυτές σε προσκύνηση η ιερά και χαριτόβρυτος Εικόνα της «Παναγίας της Γαλιλαίας», από τα Ιεροσόλυμα- τελέστηκε Πανηγυρική Θεία Λειτουργία.
Με το πέρας της Θείας Λειτουργίας ο Λαογραφικός Όμιλος Ντόπιων Αλεξάνδρειας Περιχώρων “Το Ρουμλούκι “έκλεψε την παράσταση με το παραδοσιακό χοροστάσι . Πλήθος κόσμου παρεβρέθηκε στην Θεία Λειτουργία ενώ από πλευράς δημοτικής αρχής το παρόν έδωσε ο Δήμαρχος Αλεξάνδρειας Παναγιώτης Γκυρίνης.