![OLYMPUS DIGITAL CAMERA](https://emvolos.gr/petros/wp-content/uploads/2023/03/Φωτ.-Σπύρος-Θεοδ.-Κουτσοχρήστος-PC035548-696x522.jpeg)
Ο πρωτοπρεσβύτερος π. Ευάγγελος Παπανικολάου κληρικός της Ιεράς Μητροπόλεως Καμερούν, ανήμερα του Ευαγγελισμού της Θεοτόκου ( 25 / 03 / 2023 ), συλλειτούργησε με τον Αρχιμανδρίτη π. Αρτέμιο Τρεμπέλα – Γέροντα του Ιερού Κελλίου Αγίου Νικολάου του Ψαρά Αγίου Όρους, στην Γυναικεία Ιερά Μονή Αγίων Νηπίων Οινόης Αττικής.
Μετά την Αρτοκλασία ο π. Ευάγγελος μίλησε για την δράση των Αγωνιστών της Επαναστάσεως, του 1821 και την πίστη που είχαν στον Ιησού Χριστό.
Συγκινήθηκε όταν μίλησε για τον πυρπολητή Κωνσταντίνο Κανάρη, ο οποίος πήγαινε μέχρι το τέλος της ζωής του κάθε Κυριακή στην εκκλησία, ακόμα και όταν αντιμετώπιζε σοβαρά προβλήματα υγείας.
Η αναφορά του, στον πρώτο Κυβερνήτη της Ελλάδος Ιωάννη Καποδίστρια, “..που δεν ήθελε η Ελλάδα να σύρεται από τις μεγάλες δυνάμεις της εποχής…” συνεπήρε το εκκλησίασμα!
Ο Ιωάννης Καποδίστριας μελετούσε την Αγία Γραφή και το Ψαλτήρι… επισήμανε μία Αδελφή της Ι. Μονής.
Στην συνέχεια παρατέθηκε γεύμα, στην τράπεζα της ” φιλόξενης ” Ιεράς Μονής, για τους προσκυνητές. Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Τολιάρας & Νοτίου Μαδαγασκάρης κ. Πρόδρομος, ευλόγησε την τράπεζα, ευχήθηκε σε όλους, Χρόνια Πολλά και ιδιαιτέρως στον π. Ευάγγελο, για την ονομαστική του εορτή.
![Φωτ. Σπύρος Θεοδ. Κουτσοχρήστος P3256824](https://emvolos.gr/petros/wp-content/uploads/2023/03/Φωτ.-Σπύρος-Θεοδ.-Κουτσοχρήστος-P3256824.jpeg)
![Φωτ. Σπύρος Θεοδ. Κουτσοχρήστος P3256907](https://emvolos.gr/petros/wp-content/uploads/2023/03/Φωτ.-Σπύρος-Θεοδ.-Κουτσοχρήστος-P3256907.jpeg)
Κείμενο – Φωτογραφίες : Σπύρος Θεοδ. Κουτσοχρήστος