![](https://emvolos.gr/petros/wp-content/uploads/2021/07/IMG-20210711-WA0013-696x522.jpg)
Εορτάστηκε με κάθε επισημότητα σήμερα το πρωί η μνήμη της Πολιούχου Χαλκηδόνος Αγίας Μεγαλομάρτυρος και πανευφήμου Ευφημίας, στον ομώνυμο Μητροπολιτικό Ι. Ναό.
Προεξήρχε ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Γέρων Χαλκηδόνος κ. Εμμανουήλ, συμπαραστατούμενος υπό του ιερατικώς Προϊσταμένου π. Ναυκρατίου και του Διακόνου Αστερίου.
Παρέστησαν ο Πρόεδρος και τα μέλη της Συντονιστικής Επιτροπής Χαλκηδόνος καθώς και πιστοί της περιοχής που προσέτρεξαν για να τιμήσουν τη μνήμη της Αγίας.