![Δημήτρης Καμπόσος 2](https://emvolos.gr/petros/wp-content/uploads/2020/03/Δημήτρης-Καμπόσος-2-696x379.jpg)
Πέθανε και κηδεύτηκε στην Πάτμο ο Δημήτρης Καμπόσος που υπήρξε επί δεκαετίες φύλακας-φρουρός της νησίδας Λέβιθα στα Δωδεκάνησα.
Η οικογένεια Καμπόσου είναι εγκατεστημένη στην νησίδα περίπου 200 χρόνια και διατηρεί κτηνοτροφική μονάδα στο νησί σε ιδιαίτερα αντίξοες συνθήκες κυρίως τους χειμερινούς μήνες.
Ο Δημήτρης Καμπόσος ήταν εγκατεστημένος στο νησί εξήντα χρόνια και αναγκάστηκε να φύγει και να πάει στην Πάτμο τα τελευταία χρόνια, λόγω προβλημάτων υγείας.
Στα Λέβιθα, όπως ήταν και η επιθυμία του, παραμένουν τα παιδιά του, που συνεχίζουν την δραστηριότητα της οικογένειας η οποία ξεκίνησε το 1820.