ΓΑΣ Μελίκης – ΑΟ Καλαμπάκας 55-46. Νίκη – σωτηρία για τη Μελίκη. – βίντεο – φωτό

Παρά τη νευρικότητα και το άγχος της νίκης, ο ΓΑΣ Μελίκης κατάφερε  να πάρει το ροζ φύλλο αγώνα απέναντι στον ΑΟ Καλαμπάκας και να βρίσκεται πλέον μία ανάσα από την παραμονή του στον 3ο όμιλο της Γ Εθνικής μπάσκετ. Η ομάδα του Ιορδάνη Ασλανίδη μάλιστα κατάφερε να υπερκαλύψει το -2 της διαφοράς της ήττας της στον πρώτο γύρο από το σημερινό της αντίπαλο, που την εξασφαλίζει και σε περίπτωση ισοβαθμίας.

Το αποψινό ήταν ένα ντέρμπι “ο θάνατός σου η ζωή μου” για τις δύο ομάδες, με τον νικητή να σώζει τους κόπους μιας χρονιάς και τον ηττημένο ουσιαστικά να αποχαιρετά την κατηγορία. Πόντο-πόντο στο σκορ για τις δύο ομάδες στο πρώτο δεκάλεπτο, με τους γηπεδούχους να κλείνουν το ημίχρονο με χαμηλό σκορ αλλά στο + 5 (27-22). Οι παίκτες της Μελίκης με ένα τρίλεπτο ξέσπασμα κατάφεραν με τη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου να πάρουν τη μέγιστη διαφορά 45-37 (+ 8). Στο τελευταίο δεκάλεπτο όμως οι παίκτες του Χρήστου Κωνσταντινίδη ροκανίζοντας τη διαφορά οδήγησαν το ματς στην κόψη του ξυραφιού, με το σκορ να εναλλάσσεται συνεχώς. Τέλος, για τους γηπεδούχους μίλησε η ψυχή του Βασίλη Σαζακλίδη, που με καθοριστικά επιθετικά ριμπάουντ και πόντους έδωσε πολλές δεύτερες επιθέσεις στην ομάδα του, οδηγώντας την στη μεγάλη νίκη με 55-46.

Διαιτητές οι κ.κ. Γαζέτας-Βασιλόπουλος (Θεσσαλονίκης).

Τα δεκάλεπτα: 13-12, 27-22 (ημ), 45-37, 55-46.

ΓΑΣ Μελίκης (Ασλανίδης): Λιόλιος 16(3), Μαυρίδης 8(1), Κυριακού, Σαζακλίδης 11(1), Λαπατούρας, Καρατζάς, Κοτζάμπασης 11(1), Εσέρπογλου, Σταυρουλάκης 5(1), Πεϊμανίδης, Λέφας 4, Ρογγότης.

ΑΟ Καλαμπάκας (Κωνσταντινίδης): Μασάδης 5, Μπαλωμένος, Τούλας, Σπανός, Γαϊτανίδης 6, Παουλεάνου, Σούλκο 10(2), Γκαντζιάς 9, Οικονόμου, Παπακώστας 7, Κιουρτζίδης 9.