Simopul-NikasΚύπελλο ΕΠΣΗ: Αλεξάνδρεια – Ειρηνούπολη 1-3 (παρ.) «Ντέρμπι ..άγριας ομορφιάς!!» (φωτό, βίντεο, δηλώσεις προπονητών)

Ντέρμπι επαγγελματικών κατηγοριών θύμισε το παιχνίδι κυπέλλου ανάμεσα σε Αλεξάνδρεια και Ειρηνούπολη, με τους δύο προπονητές Κυριάκο Καρασαββίδη και Γιάννη Μαντζιαρίδη να παραδίδουν μαθήματα προπονητικής τακτικής!

Ένα αναγνωριστικό και επιφυλακτικό α΄ ημίχρονο από τις δύο ομάδες, με λιγοστές φάσεις μπροστά στις δύο εστίες παρακολούθησαν οι φίλαθλοι κάτω από αφόρητη ζέστη (37ο C), με την Αλεξάνδρεια να διαχειρίζεται πολύ καλά το παιχνίδι και την Ειρηνούπολη να διαπιστώνει ότι έχει να κάνει με «σκληρό καρύδι».

DSC02187
AE Αλεξάνδρειας

Στην επανάληψη, η πιο έμπειρη ομάδα της Ειρηνούπολης, φάνηκε να παίρνει τον έλεγχο του αγώνα και να επιβάλλει το ρυθμό της, όμως δίχως αποτέλεσμα. Το τελευταίο τέταρτο του παιχνιδιού ήταν και το πιο ενδιαφέρον. Κόντρα στη ροή του αγώνα οι γηπεδούχοι, σε ένα οριακό σημείο για την έκβαση του παιχνιδιού, απέκτησαν διπλό αβαντάζ: Περίπου στο 75’, ο Λίτσι κέρδισε πέναλτι, το οποίο μετέτρεψε σε γκολ ο Μόσχος και λίγο αργότερα οι φιλοξενούμενοι έμειναν με 10 παίκτες, λόγω αποβολής του Καρυπίδη με δεύτερη κίτρινη κάρτα. Εκείνη τη στιγμή τίποτα δεν προδίκαζε το «χιτσκοκικό φινάλε» που θα επακολουθούσε.. Το ματς έφτασε στις καθυστερήσεις, όπου με μια εκπληκτική ενέργεια του Συμεωνίδη που πέτυχε ένα πανέμορφο γκολ, η Ειρηνούπολη ισοφάρισε παγώνοντας τους γηπεδούχους, στο 93΄ του αγώνα!!

DSC02183
ΑΣ Ειρηνούπολης

Μοιραία το ματς οδηγήθηκε στην παράταση, όπου κύριο ρόλο έπαιξε η εμπειρία της Ειρηνούπολης, που έδειξε καρδιά πρωταθλητή και παρά το ντεσαβαντάζ του λιγότερου παίκτη, εκμεταλλεύτηκε την πτώση της ψυχολογίας των γηπεδούχων σκοράροντας δύο ακόμη τέρματα με τους Πετκάκη και Γιαουτζή. Τελικό σκορ: 1-3.

Διαιτητής της συνάντησης ο κ. Μαρόπουλος, με βοηθούς τους κ.κ. Κελεσίδη και Γιάντση.

Δείτε στο ρεπορτάζ μας εικόνες, βίντεο και δηλώσεις των δύο προπονητών Γιάννη Μαντζιαρίδη (Ειρηνούπολης) και Κυριάκου Καρασαββίδη (Αλεξάνδρειας).

ΑΕ Αλεξάνδρειας: Μυλωνάς, Τσίπης (89′ Παπαδόπουλος), Αποστολόπουλος (75′ Μπαντής), Θεοδωρόπουλος, Ιορδανόπουλος, Μόσχος, Σαμαράς (85′ Αραπέλης), Νικολόπουλος, Κούκλας Α., Λίτσι, Αναστάσης.

ΑΣ Ειρηνούπολης: Σταματέλος, Αργυρίου, Παπαδόπουλος Ν., Τζεϊρανίδης, Τενεκετζής, Παπαϊωάννου (67′ Γασπαράτος), Συμεωνίδης (115′ Παντζαρτζίδης), Κουκουράκης, Γιαουτζής, Καρυπίδης, Τσιούπρος (76′ Πετκάκης).

Δείτε στιγμιότυπα του αγώνα και δηλώσεις στο βίντεο:

ΦΩΤΟ:

DSC02174 DSC02178 DSC02180 DSC02183 DSC02187 DSC02189 DSC02190 DSC02201 DSC02202 DSC02207 DSC02211 DSC02214 DSC02215 DSC02228 DSC02231 DSC02232 DSC02244 DSC02250 DSC02258 DSC02263

Προηγούμενο άρθροΚύπελλο ΕΠΣΗ: ΑΕ Σχοινά – Ατρόμητος Διαβατού 0 – 7!! «Διαφορά κλάσης και ποιότητας..» (δηλώσεις Μπουρδάνου, Πετρίδη, Παπακωνσταντίνου)
Επόμενο άρθροΣχολική τσάντα : ΠΡΟΣΟΧΗ ΓΟΝΕΙΣ!!