![SYL-ALE-MAK-(21)](https://emvolos.gr/petros/wp-content/uploads/2018/07/SYL-ALE-MAK-21-696x391.jpg)
Ο βροχερός καιρός δεν στάθηκε εμπόδιο στη διεξαγωγή του Μακεδονικού Συλλαλητηρίου της Αλεξάνδρειας.
Ρεπορτάζ: Βασίλης Σιμόπουλος
Τη σειρά των ομιλητών άνοιξε ο εκπρόσωπος των Κρητικών Φίλων Μακεδονικού Αγώνα. Ακολούθησε ο δήμαρχος Αλεξάνδρειας Παναγιώτης Γκυρίνης, ενώ εκ μέρους του Μητροπολίτη Βεροίας που απουσίαζε λόγω του εθνικού πένθους τον χαιρετισμό του απηύθυνε ο Αρχιμανδρίτης Διονύσιος Ανθόπουλος.
Στον κόσμο μίλησε επίσης ο απόγονος του θρυλικού μακεδονομάχου οπλαρχηγού Γκόνου Γιώτα, κ. Κωνσταντίνος Καμτσής. Τέλος, το Συλλαλητήριο κορυφώθηκε με την ομιλία του κεντρικού προσώπου της εκδήλωσης, καθηγητή Νικόλαου Λυγερού.