![ANASTASI-PLAT-(11)](https://emvolos.gr/petros/wp-content/uploads/2018/04/ANASTASI-PLAT-11-696x391.jpg)
Με την πρέπουσα εκκλησιαστική λαμπρότητα και μεγαλοπρέπεια, εορτάσθηκε το βράδυ του Μ. Σαββάτου η Ανάσταση του Κυρίου ημών Ιησού Χριστού στον Ιερό Ναό Γεννήσεως Θεοτόκου Πλατέος.
Ρεπορτάζ: Αγαθούλα Γεωργιάδου
Πλήθος πιστών προσήλθαν και φέτος για να παρακολουθήσουν την Ακολουθία της Αναστάσεως, να λάβουν το άγιο φως και να ακούσουν το χαρμόσυνο μήνυμα πως ο θάνατος νικήθηκε από την ζωή, το «Χριστός Ανέστη».
Όπως κάθε χρόνο, η ανάγνωση του Ιερού Ευαγγελίου έλαβε χώρα στο προαύλιο χώρο του ναού. Ξεχωριστή ήταν η στιγμή που μικροί και μεγάλοι άναψαν τις λαμπάδες τους με το Άγιο Φως και έψαλαν όλοι μαζί ψάλτες, ιερέας και πιστοί το “Χριστός Ανέστη”.
Στην συνέχεια ακολούθησε η Αναστάσιμη Θεία Λειτουργία εντός του ναού σε κλίμα κατάνυξης.
Δείτε στιγμιότυπα στο ρεπορτάζ που ακολουθεί: