![Σίμος Δερές](https://emvolos.gr/petros/wp-content/uploads/2018/01/Σίμος-Δερές.jpg)
Ο ιατρικός κόσμος της Ημαθίας και το Πλατύ Ημαθίας θρηνούν σήμερα για την απώλεια του γνωστού νευρολόγου-ψυχίατρου Σίμου Δερέ, που απεβίωσε σήμερα σε ηλικία 71 ετών.
Ο εκλιπών διατηρούσε την Ψυχιατρική Κλινική “Ασκληπιός” στο Λαζοχώρι Βέροιας. Στο παρελθόν πολιτεύτηκε με το ΠΑΣΟΚ ως υποψήφιος βουλευτής. Ήταν μέλος της Νομαρχιακής του κόμματος από το 1974-1982.
Ο Σίμος Δερές καταγόταν από το Πλατύ Ημαθίας γεννημένος από γονείς πρόσφυγες από την Καππαδοκία.
Η κηδεία του θα τελεστεί την Δευτέρα 29 Ιανουαρίου στις 15:00 μ.μ. στους Αγίους Αναργύρους Βέροιας.