Κύπελλο ΕΠΣΗ: ΑΣΦ Αλεξάνδρειας – Νίκη Αγκαθιάς 1-0. Την πρόκριση ο Φίλιππος, τις εντυπώσεις η Νίκη! – βίντεο-φωτο

Σε ένα από τα πιο ενδιαφέροντα παιχνίδια του πρώτου γύρου του κυπέλλου της ΕΠΣΗ, ο Φίλιππος Αλεξάνδρειας προκρίθηκε στην επόμενη φάση επικρατώντας της Νίκης Αγκαθιάς με σκορ 1-0.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με ιδανικές συνθήκες και για τις δύο ομάδες, αφού πριν την έναρξη ο πρόεδρος των γηπεδούχων Δημήτρης Σαμαράς βράβευσε τον Αριστείδη Ματσούκα για την προσφορά του στο ερασιτεχνικό ποδόσφαιρο της Ημαθίας.

Το παιχνίδι στο πρώτο ημίχρονο είχε λιγοστές φάσεις και ήταν σε γενικές γραμμές μοιρασμένο. Σε μία υποδειγματική αντεπίθεση στο 20′ οι παίκτες της Αλεξάνδρειας άνοιξαν το σκορ, έπειτα από διπλή προσπάθεια και σουτ του Μυλωνά.

Στην  επανάληψη τα ηνία ανέλαβε η Αγκαθιά παίρνοντας τη μάχη του κέντρου, δίχως όμως να απειλήσει ιδιαίτερα την εστία του Κούζα. Σε γενικές γραμμές ο Φίλιππος δεν ικανοποίησε, ιδιαίτερα μάλιστα μετά την αντικατάσταση του Βαγγέλη Αβραμόπουλου χάνοντας πολλές μάχες στο χώρο του κέντρου. Παρόλα αυτά έδειξε σωστή αμυντική λειτουργία και δεν κινδύνεψε με ισοφάριση.

Πολύ καλά στοιχεία άφησε η Νίκη Αγκαθιάς με σωστή κυκλοφορία στο χώρο του κέντρου, δίχως όμως να δημιουργήσει ιδιαίτερους κινδύνους για την άμυνα των γηπεδούχων.

Διαιτητής του αγώνα ο κ. Βρέσκας, με βοηθούς τους κ.κ. Παπαδάκη και Κωστούλη.

ΑΣΦ Αλεξάνδρειας: Κούζας, Σκλιοπίδης, Δημητρίου, Κωτσιόπουλος, Αργυρίου, Δημητρουλόπουλος, Αβραμόπουλος(65′ Πιπιλιάρης), Μπενίσκος(90′  Γιοβανόπουλος), Μυλωνάς(56′ Γιαλαμίδης), Αμπντέλ, Καρατζάογλου.

Νίκη Αγκαθιάς: Ιωακειμίδης, Ιορδανόπουλος, Μοσχόπουλος, Κίτσας Π, Παντελίδης, Παπασυμεών, Ζαρογιάννης, Κίτσας Ευγ(87′ Λέκκας), Βούλγαρης(78′ Στυλίδης), Ξαγοράρης, Πέτκος.

Δείτε το βίντεο:

Φωτό:

DSC08977DSC08978DSC08979DSC08992DSC08993DSC08994DSC08995DSC08996DSC08997DSC08998DSC09001DSC09002DSC09004DSC09005DSC09007DSC09009DSC09010DSC09012DSC09013DSC09015DSC09016DSC09017DSC09018

Προηγούμενο άρθροΚύπελλο ΕΠΣΗ: Λουτρός-Παλαιοχώρι 0-1. Ο “Γίγας” χάρισε την πρόκριση στον Άρη! – βίντεο-φωτο
Επόμενο άρθροΚύπελλο ΕΠΣΗ: Αποτελέσματα 1ης φάσης, Κυριακής 10 Σεπτεμβρίου