ΓΑΣ Μελίκης – ΑΟ Αγρινίου 79 – 70. «Άλμα σωτηρίας για τη Μελίκη (Βίντεο-φωτογραφίες)

Ένα πολύ ενδιαφέρον παιχνίδι μπάσκετ για τον όμιλο του βορά της Γ΄ Εθνικής διεξήχθη σήμερα το απόγευμα στο κλειστό ΔΑΚ Μελίκης, ανάμεσα

bil2
Ρεπορτάζ: Βασίλειος Σιμόπουλος

στον ΓΑΣ Μελίκης και τον ΑΟ Αγρινίου. Παιχνίδι υψηλών προδιαγραφών με ρυθμό, εντυπωσιακές φάσεις και σε πολύ όμορφο αθλητικό κλίμα.

DSC02817
ΓΑΣ Μελίκης

Από το ξεκίνημα οι γηπεδούχοι πήραν την πρωτοπορία στο σκορ, δείχνοντας να αναζητούν με περισσότερη θέληση τη νίκη. Η ιδιαίτερα ποιοτική ομάδα του Αγρινίου, αν και με την απουσία τριών βασικών παιχτών, ήταν αρκετά ανταγωνιστική, μην αφήνοντας τη διαφορά να ανοίξει, ακολουθούσε πάντα σε απόσταση βολής. Η ανάπαυλα βρήκε τη Μελίκη μπροστά 41-33.

DSC02823
Α.Ο. Αγρινίου

Στην επανάληψη το παιχνίδι κυλούσε στον ίδιο ρυθμό, στα τελευταία όμως λεπτά του 3ου δεκαλέπτου οι γηπεδούχοι «πάτησαν γκάζι», αυξάνοντας τη διαφορά πάνω από 10 πόντους. Μπαίνοντας στο τελευταίο δεκάλεπτο η ομάδα του Γιάννη Διαμαντάκου αντεπιτέθηκε με όσες δυνάμεις είχε για να γυρίσει το ματς, οι γηπεδούχοι όμως του Ιορδάνη Ασλανίδη με σωστές και ψύχραιμες επιλογές και με σολίστ τον Παραπούρα (25π) και από κοντά τους Μαυρίδη(19π) και Λιόλιο(12π), κατέκτησε το ροζ φύλλο αγώνα.

DSC02819
Οι διαιτητές Πιτσίλκας και Καρακώστας

Χωρίς προβλήματα η διαιτησία των κων Πιτσίλκα και Καρακώστα

Δείτε παρακάτω φωτογραφικά στιγμιότυπα, καθώς και βίντεο με φάσεις του αγώνα και δηλώσεις των δύο προπονητών:

– Γ. Διαμαντάκος: «Δίκαιη η νίκη της Μελίκης, δεν μας κοστίζει βαθμολογικά αυτή η ήττα ..»

– Ι. Ασλανίδης: «Πλεονέκτημα για τη μάχη της σωτηρίας αυτή η νίκη ..»

Τα δεκάλεπτα: 23-19, 41-33 (ημ), 64-53, 79 – 70.

Οι συνθέσεις:

ΓΑΣ Μελίκης(Ασλανίδης): Λιόλιος 12 (4), Μαυρίδης 19 (2), Δημητριάδης 2, Γιαννόπουλος, Παυλίδης, Παπαδόπουλος, Κοτσαμπάσης 15 (2), Λέφας 2, Παραπούρας 27 (5), Τζουνόπουλος 1, Ρογγότης 1.

ΑΟ Αγρινίου(Διαμαντάκος): Τσατάλας 22 (1), Σταμούλης 2, Γεωργούλας 13 (2), Μακρής 16, Γκόβας 17 (3).