ΠΑΟΚ Αλεξάνδρειας – Μακεδονικός Θεσ/νίκης 2-3 Στο 112΄ «λύγισε» ο ΠΑΟΚ! (φωτό-βίντεο-δηλώσεις)

Το λασπωμένο γήπεδο και η βροχή δεν στάθηκαν εμπόδιο στη διεξαγωγή του αγώνα κυπέλλου ερασιτεχνών ανάμεσα στον ΠΑΟΚ Αλεξάνδρειας και τον Μακεδονικό Θεσσαλονίκης. Και όχι μόνο αυτό, αλλά έγινε ένα σπάνιας ομορφιάς παιχνίδι που τα είχε όλα: Πέντε γκολ, φάσεις, αποβολή και ημίωρη παράταση!

Sim B

Από την αρχή οι δύο ομάδες μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι με σκοπό να παίξουν ποδόσφαιρο, αφού στο πρώτο ημίχρονο είχαμε δύο γκολ και αρκετές καλές φάσεις. Το σκορ άνοιξε για τον ΠΑΟΚ στο 20΄ ο Σ. Κίτσας ύστερα από τραγικό λάθος του γκολκήπερ Γαϊτανίδη του Μακεδονικού, που άφησε τη μπάλα να περάσει από πάνω του και να καταλήξει στα δίχτυα.

Στο 25΄ όμως ο Μακεδονικός ισοφάρισε με σουτ του Παπαποστόλου μέσα από την περιοχή. Σταδιακά οι οι φιλοξενούμενοι άρχισαν να κυριαρχούν στο γήπεδο χάνοντας επιπλέον κάποιες ευκαιρίες να προηγηθούν, ενώ ο ΠΑΟΚ αρκέστηκε σε παιχνίδι αντεπιθέσεων.

Ίδιο σκηνικό στην επανάληψη, χωρίς όμως τη δημιουργία μεγάλων φάσεων, ίσως και λόγω της κόπωσης των δύο ομάδων από τον βαρύ αγωνιστικό χώρο. Όλα αυτά έως το 80΄ όμως, που ο Μακεδονικός κατάφερε να ανατρέψει το αποτέλεσμα και να προηγηθεί με κεφαλιά του Πεχλιβάνη έπειτα από εκτέλεση κόρνερ.

paok bb3     Ο ΠΑΟΚ όμως δεν είχε πει την τελευταία του λέξη.. Τρία λεπτά μετά, στο 83΄, ισοφάρισε σε 2-2 με «δράστη» και πάλι τον Σ. Κίτσα!

Η τελευταία φάση που σημάδεψε την κανονική διάρκεια του αγώνα ήταν η αποβολή του Καρατάσιου στο 89΄ έπειτα από ένα δυνατό μαρκάρισμα πάνω στον Δαμιανίδη. Η φάση αυτή προκάλεσε τις έντονες διαμαρτυρίες των ανθρώπων του ΠΑΟΚ, με το παιχνίδι ύστερα από λίγο να συνεχίζεται κανονικά και τελείωσε 2-2.

Στο σημείο αυτό ο διαιτητής κ. Σιδηρόπουλος προφανώς μη ενημερωμένος ότι επρόκειτο για νοκ άουτ παιχνίδι, σφύριξε τη λήξη στέλνοντας τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια …ισόπαλες!! Τελικά κατόπιν διαβουλεύσεων και ενημέρωσής του, το ματς συνεχίστηκε με την ημίωρη παράταση.

Το πρώτο 15λεπτο κύλησε ανούσια, με εδαφική υπεροχή του Μακεδονικού που πλέον είχε και το αριθμητικό πλεονέκτημα. Στο δεύτερο ημίχρονο της παράτασης και συγκεκριμένα στο 112΄ έπειτα από ένα ακόμη κόρνερ, ο Παπαποστόλου με κεφαλιά έγραψε το τελικό 2-3, στέλνοντας την ομάδα του στην επόμενη φάση του κυπέλλου.

Διαιτητής της συνάντησης ο κ. Σιδηρόπουλος με βοηθούς τους κκ. Κεσίσογλου και Μίσκο.

ΠΑΟΚ Αλεξάνδρειας: Θεοδώρου Κ., Κίτσας Ε., Θεοδώρου Κυρ.(85΄ Χριστοφόρου), Βασιλείου, Μπουκλάς, Χαρισούδης (72΄ Κίτσας Β.), Καρατάσιος, Ζωγράφος, Λαδάς, Κίτσας Σ., Φεζούλας (60΄ Μπεκτάς).

Μακεδονικός Θεσσαλονίκης: Γαϊτανίδης, Δαμιανίδης (91΄ Μπασκάκης), Μπιτζένης, Πόπτσης, Κουτίνης, Τσιαμπάζης (46΄Γαρύφαλλος), Παππάς (65΄Στασινόπουλος), Πουρσανίδης, Lieshaj, Πεχλιβάνης, Παπαποστόλου.