ΓΥΝΑΙΚΕΙΟ ΒΟΛΕΪ: Θετικός ο Κυριακάτικος απολογισμός των γυναικείων τμημάτων βόλεϊ με 2 νίκες και 1 ήττα.

(του Βασίλη Σιμόπουλου)

Πλήρης η αγωνιστική δράση όλων των κατηγοριών και μάλιστα και οι 3 αγώνες διεξήχθησαν εντός έδρας για τα κορίτσια του ΓΑΣ Αλεξάνδρεια. Αναλυτικά:

Κατηγορία Παγκορασίδων (Βόρειες)

ΓΑΣ Αλεξάνδρεια – Ακαδημία Κρ. Βρύσης: 1-3 σετ

a1
ΓΑΣ Αλεξάνδρεια

Τα κορίτσια του ΓΑΣ μπήκαν με αέρα στο παιχνίδι και πήραν το 1ο σετ άνετα 25-14. Οι όροι αντιστράφηκαν στο 2ο σετ, το οποίο κατέκτησε με τον ίδιο εύκολο τρόπο η Κρύα Βρύση, 16-25. Ξανά μπροστά τα κορίτσια του ΓΑΣ στο 3ο σετ, που εξελίχθηκε σε ντέρμπι, 25-23. Από και μετά όμως, μίλησε η κούραση για τις παίχτριες του Νώντα Τσαγκαλίδη, οι οποίες έχασαν εύκολα τα 2 τελευταία σετ: 15-25 το 4ο, ενώ στο ταϊ μπρέικ η ομάδα των φιλοξενουμένων επικρατώντας με 8-15, κατάφερε να «γυρίσει» το ματς.

a2
Ακαδημία Κρύας Βρύσης

Τα σετ συνολικά: 25-14, 16-25, 25-23, 15-25, 8-15.

ΓΑΣ Αλεξάνδρεια (Τσαγκαλίδης): Δαμιανίδου, Δελιοπούλου, Κούγκα, Αναδολού, Αρβανιτίδου, Καραγκιοζοπούλου, Πουρλιοτοπούλου, Κουρμουλάκη.

a3 a4 a5 a6 a7

Κατηγορία Παγκορασίδων (Νότιες)

ΓΑΣ Αλεξάνδρεια – Πάνθεον Λιτοχώρου: 3-0 σετ

(γράφει ο Λάμπρος Μπογδάνος)

Εύκολη επικράτηση του ΓΑΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΕΙΑΣ στο σημερινό παιχνίδι με 3-0 σετ απέναντι στην ομάδα του Λιτοχώρου.

Με 25-14 έληξε το πρώτο σετ με 25-18 το δεύτερο και με 25-18 το τρίτο.Τα κορίτσια του ΓΑΣ ήταν ανώτερα των αντιπάλων τους και παρά τις απουσίες έφτασαν σχετικά άνετα στη νίκη.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

ΓΑΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΕΙΑΣ: ΠΑΥΛΟΥ ΗΛΕΚΤΡΑ, ΧΟΥΤΖΟΠΟΥΛΟΥ ΧΡΙΣΤΙΝΑ, ΜΑΤΡΑΚΑ ΜΕΛΠΟΜΕΝΗ, ΣΙΤΑΡΙΔΟΥ ΕΛΕΝΗ, ΠΑΠΟΥΤΣΗ ΚΥΡΙΑΚΗ, ΡΑΚΟΠΟΥΛΟΥ ΕΛΕΑΝΑ, ΜΑΤΡΑΚΑ ΚΥΡΙΑΚΗ, ΧΟΥΤΖΟΠΟΥΛΟΥ ΚΥΡΙΑΚΗ.

ΠΑΝΘΕΟΝ ΛΙΤΟΧΩΡΟΥ: ΚΑΡΚΑ ΑΛΚΜΗΝΗ, ΓΙΑΝΝΙΚΗ ΕΛΕΝΗ, ΦΟΥΡΚΙΩΤΗ ΕΛΙΣΣΑΒΕΤ, ΓΕΡΟΛΙΟΛΙΟΥ ΒΑΣΙΛΙΚΗ, ΠΑΓΩΝΙΔΟΥ ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ, ΣΗΚΥΡΟΠΟΥΛΟΥ ΕΥΓΕΝΙΑ, ΚΛΙΓΓΟΠΟΥΛΟΥ ΕΛΕΟΝΟΡΑ-ΕΛΕΝΗ, ΑΡΜΕΝΤΣΑΔΗ ΝΕΦΕΛΗ.

Καλή συνέχεια στις αθλήτριες μας.

b3 b4 b5

Κατηγορία Γυνακών:

ΓΑΣ Αλεξάνδρεια – Άτλας Κιλκίς: 3-1 σετ

Στοιχεία πολύ καλής ομάδας έδειξαν οι αθλήτριες του ΓΑΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΕΙΑΣ και δεν άφησαν περιθώρια αντίδρασης στην αντίπαλη ομάδα του Κιλκίς. Πειθαρχία, αγωνιστικότητα, καλή φυσική κατάσταση και νοοτροπία νικητή ήταν τα χαρακτηριστικά που είχαν καθ’όλη τη διάρκεια του αγώνα οι παίκτριές μας.

c1

Το παιχνίδι ξεκίνησε δυνατά με το σκορ να εναλλάσσεται συνεχώς, Κάπου στη μέση οι αντίπαλες επικράτησαν με διαφορά πόντων και κατάφεραν να πάρουν το πρώτο σετ με 22 – 25. Από το σημείο αυτό και μετά άρχισε η αντίστροφη μέτρηση για το παιχνίδι. Αποφασισμένες οι παίκτριες του ΓΑΣ να κερδίσουν τελείωσαν κάθε φάση επιτυχώς. Έτσι το δεύτερο σετ έληξε 25 – 11 και η ψυχολογία των αντιπάλων έπεσε κατακόρυφα. Στο ίδιο μοτίβο τα επόμενα δυο σετ έφεραν χαμόγελα στην κερκίδα και τη νίκη στην ομάδα μας. Το τρίτο σετ έληξε 25 – 12 και το τέταρτο 25 – 23.

c2
ΑΤΛΑΣ Κιλκίς

Προπονητές: ΓΑΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΕΙΑΣ:     ΤΣΑΓΚΑΛΙΔΗΣ

ΑΤΛΑΣ ΚΙΛΚΙΣ:                 ΧΕΙΡΟΥΛΗΣ

Διαιτησία: ΣΑΡΑΚΙΝΙΔΗΣ ΑΝΕΣΤΗΣ

ΤΣΑΡΟΥΧΑ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΑ

Συνθέσεις ομάδων: ΓΑΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΕΙΑΣ                                                 ΑΤΛΑΣ ΚΙΛΚΙΣ