ΓΑΣ Μελίκης – Αίολος Αστακού: 67-83 «Άντεξε για ένα ημίχρονο η Μελίκη» (βίντεο-φωτο)

Όπως με την πρωτοπόρο ΑΕΛ πριν δύο αγωνιστικές, έτσι και σήμερα με τη δεύτερη ομάδα της βαθμολογίας Αίολο Αστακού, ο ΓΑΣ Μελίκης κατάφερε να αντισταθεί και να δώσει ενδιαφέρον στο παιχνίδι για ένα ημίχρονο.

bil2
Ρεπορτάζ: Βασίλειος Σιμόπουλος

Από εκεί και πέρα η πολύ ποιοτική ομάδα της Αιτωλοακαρνανίας έδειξε τη δυναμική της ξεφεύγοντας στο σκορ, έως και πάνω από τους 20 πόντους. Στα τελευταία λεπτά, βάζοντας και οι δύο ομάδες νεαρότερους παίχτες, η διαφορά μαζεύτηκε με τους φιλοξενούμενους να φεύγουν με το ροζ φύλλο αγώνα, με τελικό σκορ στο +16 για τους φιλοξενούμενους (67-83).

Έντονη ανησυχία προκάλεσε ο τραυματισμός του παίχτη της Μελίκης Βαγγέλη Ρογκότη (φωτο), ο οποίος τελικά αποχώρησε με κολλάρο, με προφανές το ενδεχόμενο διάσεισης. Ευχόμαστε γρήγορα περαστικά στον Βαγγέλη!!

DSC01935

Η επόμενη αγωνιστική για την ομάδα της Ημαθίας στην κοντινή Έδεσσα απέναντι στον ουραγό Πανεδεσσαϊκό, είναι μια πρώτης τάξεως ευκαιρία να επανέλθει στις νίκες, έπειτα το αρνητικό σερί των τριών συνεχόμενων ηττών.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 12-16, 31-39, 49-66, 67-83

Διαιτητές: Τσιαπλής-Κατωτικίδης

ΓΑΣ ΜΕΛΙΚΗΣ (Ασλανίδης): Λιόλιος, Μαυρίδης 9, Δημητριάδης 5 (1), Γιαννόπουλος 2, Παυλίδης, Παπαδόπουλος 2, Κωσταμπίτσης, Κοτσαμπάσης 19 (2), Λέφας 11, Παραπούρας 12 (4), Τζουνόπουλος 8.

ΑΙΟΛΟΣ ΑΣΤΑΚΟΥ (Βουρνάς): Καραγιώργος, Πανάρας 13 (2), Σταμόπουλος 2, Ψάλτου 14 (2), Καραμτζής, Θωνιάτης 8 (1), Κακλαμάνος 23 (4), Πάππος, Χουλιάρας 2, Καλισώρας 3 (1), Ψωμάς-Λυμπάρης 14, Δουρούκης 3 (1).