ΓΑΣ Αλεξάνδρεια-ΑΟΚ Βέροιας: 52-45 «Κομβική νίκη τετράδας για τον ΓΑΣ!» (Βίντεο-φωτογραφίες)

Σε ένα τοπικό αλλά και βαθμολογικής σημασίας ντέρμπι στα πλαίσια της 17ης αγωνιστικής, ΓΑΣ Αλεξάνδρεια και ΑΟΚ Βέροιας «έδωσαν τα ρέστα τους» για τη νίκη.

Bill new bear
Ρεπορτάζ: Βασίλειος Σιμόπουλος

Κλασσικό ντέρμπι λοιπόν στο κλειστό του 2ου Γυμνασίου, με χαμηλό σκορ, αρκετά νεύρα και πολλά παράπονα για την διαιτησία από τους φιλοξενούμενους.

DSC01618
ΓΑΣ Αλεξάνδρεια

Το ματς ξεκίνησε με γρήγορο ρυθμό και από τις δύο ομάδες, οι οποίες όμως μη μπορώντας η κάθε μια από μέρους της να ελέγξει το παιχνίδι, αναλώθηκαν σε ένα ανεπανάληπτο διαγωνισμό λαθών και νευρικότητας. Αρχικά ο ΑΟΚ πήρε την πρωτοπορία, κλείνοντας το 1ο δεκάλεπτο μπροστά (13-17). Στο 2ο δεκάλεπτο ο ΓΑΣ αντέδρασε και πήρε την πρωτοπορία στη λήξη του ημιχρόνου (28-23).

Στην επανάληψη οι δύο ομάδες συνέχισαν στο ίδιο μοτίβο, δείχνοντας πολύ πάθος και ένταση αλλά με σωρεία λαθών στο παιχνίδι τους. Ο ΓΑΣ συνέχισε να διατηρεί μικρό προβάδισμα στο σκορ, δημιουργώντας και χάνοντας εύκολα μικροδιαφορές 5-7 πόντων. Το παιχνίδι συνέχισε να πηγαίνει πόντο-πόντο, με τον ΑΟΚ με κάποια μικροξεσπάσματα να ισοφαρίζει δύο φορές, αλλά να μη μπορεί «να πάρει κεφάλι» στο σκορ. Η τελευταία φορά που κατάφερε να ξεφύγει ο ΓΑΣ, του έδωσε και τη νίκη, με το πολύ χαμηλό σκορ 52-45 να είναι και το τελικό.

Παρά τις δυσκολίες που συνάντησε, αφού και ο ΑΟΚ είναι μια πολύ ποιοτική ομάδα, ο ΓΑΣ Αλεξάνδρεια πέτυχε μία κομβική νίκη στη μάχη του καλύτερου πλασαρίσματος στην τελική τετράδα. Συνεχίζει κατά τη γνώμη μας, παρά τα σκαμπανεβάσματα της απόδοσής του, να αποτελεί το φαβορί για την κατάκτηση της 2ης θέσης στην κανονική περίοδο και γιατί όχι, εάν πιάσει τα στάνταρ της φόρμας του πριν τα Χριστούγεννα, να πετύχει τελικά την πολυπόθητη άνοδο.

Τα δεκάλεπτα: 13-17, 28-23 (ημ), 38-31, 52-45.