Γί(ΓΑΣ) και μέσα στο Αιγίνιο (61-74) !!–Βίντεο- και φώτο

Μία ακόμη θριαμβευτική νίκη σημείωσε ο ΓΑΣ Αλεξάνδρεια, που πέρασε σαν σίφουνας από τη δύσκολη έδρα του Αιγινίου, νικώντας τον τοπικό Αιγινιακό με σκορ 74-61 και εδραιώνοντας εαυτόν στη δεύτερη θέση, ένα βήμα από την κορυφή.

Το παιχνίδι από το ξεκίνημά του ήταν ένα ντέρμπι με τα όλα του με την ομάδα του ΓΑΣ νάχει συνεχώς την πρωτοπορία, κλείνοντας το πρώτο νευρικό και από τις δύο ομάδες δεκάλεπτο με ισχνή διαφορά υπέρ του (12-16).

VASIM
Επιμέλεια – Ρεπορτάζ: Βασίλειος Σιμόπουλος

Το δεύτερο δεκάλεπτο ήταν σχεδόν πανομοιότυπο με το πρώτο, με καμιά από τις δύο ομάδες να μη μπορεί να ξεφύγει αισθητά. Κυριάρχησαν οι δυνατές μονομαχίες και τα αρκετά λάθη των παικτών, με αποτέλεσμα τη διατήρηση της διαφοράς υπέρ του ΓΑΣ στο επίπεδο των 6 πόντων με το κλείσιμο του πρώτου ημιχρόνου (31-37).

Με την έναρξη του τρίτου δεκαλέπτου, ο προπονητής του Αιγινιακού εφαρμόζοντας πιεστική άμυνα και σε συνδυασμό με τα πολλά εύστοχα μακρινά σουτ που επιχειρήθηκαν από τους παίχτες του, έδωσαν για πρώτη φορά την πρωτοπορία στους γηπεδούχους (46-44), που έδειξαν στο συγκεκριμένο σημείο πως είχαν το «μομέντουμ» της νίκης, κλείνοντας το τρίτο δεκάλεπτο με δύο καλάθια μπροστά (54-50).

Και ενώ όλα έδειχναν ότι ήταν με την πλευρά των γηπεδούχων, στο καθοριστικό τελευταίο δεκάλεπτο ήρθαν τα πάνω κάτω! Μίλησαν τα ηγετικά προσόντα των Νικολόπουλου(20π.) και Στογιαννόπουλου(19π.), σε συνάρτηση με την ψυχή του ηρωικού Μπαλιάκα(17π.) που έβγαλε όλο τον αγώνα τραυματίας(κάκωση μηρού), αλλά και των υπολοίπων παικτών που υπερέβαλαν εαυτό σε άμυνα και επίθεση, έγειραν σιγά-σιγά την πλάστιγγα υπέρ του ΓΑΣ Αλεξάνδρεια. Μεγάλη η συμβολή για πολλοστή φορά του τεχνικού επιτελείου, που για έναν ακόμη κρίσιμο αγώνα κατεύθυνε με μαεστρία την ομάδα.

Με καλές και κακές στιγμές η διαιτησία των Ταπενίδη – Χατζημπαλίδη. Οι αποφάσεις τους δεν έκριναν το αποτέλεσμα.

Η διακύμανση του σκορ: 12-16, 31-37(ημ), 54-50, 61-74.

ΓΑΣ Αλεξάνδρεια (Γκότσης): Νικολόπουλος 20(3), Στογιαννόπουλος 19, Μπαλιάκας 17, Αλεξόπουλος 7, Παπαγερίδης 6(1), Αβραμίδης 5(1), Ρουσόπουλος, Νταμτζιόπουλος, Σιτσάνης, Αδαμίδης, Πρόιος, Περπερίδης.

Ο «Έμβολος» ευχαριστεί την συμπαθή ομάδα του Αιγινιακού, καθώς και τους υπεύθυνους του γηπέδου του Αιγινίου, για την άψογη φιλοξενία και τις διευκολύνσεις που μας παρείχαν.