Αγροτικός Αστέρας Πλατέος – Δόξα Επισκοπής 0 – 0 «Προσπάθησε αλλά δεν τα κατάφερε ο Αστέρας»

Ένα πολύ ενδιαφέρον ντέρμπι παρακολούθησαν σήμερα το απόγευμα οι φίλαθλοι που κατέκλεισαν το ΔΑΚ στο Πλατύ, ανάμεσα στον τοπικό Αγροτικό Αστέρα και τη Δόξα Επισκοπής. Τελικό σκορ 0-0, ένα αποτέλεσμα που αφήνει ικανοποιημένους κυρίως τους φιλοξενούμενους οι οποίοι βρίσκονται στις προνομιούχες θέσεις ανόδου.

STNIKAS

Ο αγώνας ξεκίνησε όπως όλα τα ντέρμπι με πάθος, δυνατές μονομαχίες και προσπάθεια κυριαρχίας στο χώρο του κέντρου και από τις δύο ομάδες. Αξίζει να σημειωθεί ένα δοκάρι που είχε η Δόξα, ως η σημαντικότερη ευκαιρία του α΄ ημιχρόνου. Η φάση όμως που «σημάδεψε» τον αγώνα έγινε στο 30΄, καθώς ο Τσολπάκος Κ. των φιλοξενούμενων αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα από τον ρέφερι κ. Μπουκουβάλα. Από εκεί και μετά ο Αστέρας πήρε την πρωτοβουλία των κινήσεων και όπως ήταν λογικό με το αριθμητικό πλεονέκτημα πίεσε περισσότερο.

DSC_0096
ΑΓΡΟΤΙΚΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ ΠΛΑΤΕΟΣ

Το σκηνικό αυτό συνεχίστηκε και στην επανάληψη, με τον Αστέρα να προσπαθεί να διασπάσει τη συμπαγή άμυνα της Δόξας, αλλά τελικά να μην το καταφέρνει, δείχνοντας ότι το άγχος της νίκης και η συσπείρωση των πιο ολιγάριθμων αντιπάλων, ήταν οι λόγοι που οδήγησαν στο λευκό» 0 – 0. Οι παίχτες της Επισκοπής, καθοδηγούμενοι σωστά από τον προπονητή τους Θ. Παρισόπουλο, έβγαλαν αλώβητοι αμυντικά το παιχνίδι και αν ήταν λίγο πιο τυχεροί, ίσως να έφευγαν με τους τρεις βαθμούς της νίκης, καθώς είχαν και δεύτερο δοκάρι στο β΄ ημίχρονο.

DSC_0091
ΔΟΞΑ ΕΠΙΣΚΟΠΗΣ

Ο ιστορικός Αγροτικός Αστέρας Πλατέος τώρα, χρειάζεται να ανασυνταχτεί και να ξεκινήσει από το επόμενο παιχνίδι μια μεγάλη αντεπίθεση, που θα σημάνει και την άνοδο στη Β΄ κατηγορία.

DSC_0100

Διαιτητής ο κ. Μπουκουβάλας, Α΄ βοηθός ο κ. Καλυβιώτης και Β΄ ο κ. Κοτσιφτόπουλος.

Παρακολουθείστε στο βίντεο που ακολουθεί φάσεις από το σημερινό ντέρμπι και δηλώσεις των πρωταγωνιστών.

Αγροτικός Αστέρας Πλατέος: Ασεκίδης, Κουλερίδης, Χουσεϊνογλου Τ, Πάλλα, Αμαραντίδης, Παντόπουλος (71΄ Τάμογλου-Ελευθεριάδης), Μουταφίδης, Σκεντερίδης(52΄ Δαρδαγιαννόπουλος), Ρέτσι, Χουσεϊνογλου Χ, Σκλαβούδης.

Δόξα Επισκοπής: Γρηγορόπουλος, Χατζόπουλος, Παρισόπουλος, Μαρούδας, Μπαλτζής, Γερακόπουλος, Καραντώνας, Αρβανίτης, Τσολπάκας, Τόπης, Θώμος.

Δείτε στιγμιότυπα και συνεντεύξεις στο βίντεο:

DSC_0080 DSC_0081 DSC_0100 DSC_0098 DJI01455 DJI01459 DSC03845 DSC_0084 DSC_0088 DSC03846 DJI01462 DJI01464 DJI01471 DSC_0102 DSC_0104 DSC_0106 DSC03851 DSC03852 DSC03849 DSC03853 DSC03854 DSC03855 DSC03856

Προηγούμενο άρθροΓΑΣ Αλεξάνδρειας – ΑΟΚ Αιγινιακός: 59-51 «Νίκη ουσίας και ψυχολογίας!» (βίντεο -φωτο-δηλώσεις)
Επόμενο άρθροΑΕ Αλεξάνδρειας – Ακαδημία Βέροιας 1 – 0 «Από ρεκόρ σε ρεκόρ ..!!»