Σκηνές απείρου κάλους στο παιδικό ΑΘΛΟΣ-ΓΑΣ Αλεξάνδρεια.. Φανατισμός και διακοπή του αγώνα (βίντεο-φωτό)

Ρεπορτάζ: Βασίλης Σιμόπουλος

Δυστυχώς ένα τοπικό ντέρμπι παιδικού πρωταθλήματος μπάσκετ, αντί να αποτελέσει διαφήμιση για το σπορ, εξελίχθηκε πολύ αρνητικά Φανατισμένη ατμόσφαιρα, αψιμαχίες και τελικά οριστική διακοπή του αγώνα. Ενός αγώνα που δεν τελείωσε ποτέ!

Κι όμως το παιχνίδι άρχισε με τους καλύτερους οιωνούς. Γεμάτη και ισομοιρασμένη η κερκίδα με γονείς και φίλους των δύο ομάδων, εντυπωσιακή παρουσίαση παικτών αλά ΝΒΑ και αγωνιστικό πάθος των αθλητών για τη νίκη.

Μοιρασμένο παιχνίδι στο πρώτο ημίχρονο, με τον ΓΑΣ να μπαίνει πιο δυνατά και τον Άθλο να ισορροπεί στη συνέχεια, να ισοφαρίζει και να περνάει μπροστά.

Στην επανάληψη η ομάδα του τυπικά γηπεδούχου Άθλου πήρε την σταθερή πρωτοπορία του σκορ, δίνοντας ρυθμό και ταχύτητα στο παιχνίδι της και πιέζοντας ασφυκτικά τον ΓΑΣ.

Πέντε λεπτά πριν τη λήξη του 3ου δεκαλέπτου ο διαιτητής κ. Τζήμος απέβαλε παίκτη του ΓΑΣ για αντιαθλητική ενέργεια επί αντιπάλου του (εσκεμμένη τρικλοποδιά). Παράλληλα διέκοψε τον αγώνα (σκορ 40-29) καλώντας την αστυνομία για προληπτικούς λόγους, γιατί  όπως γράφτηκε και στο φύλλο αγώνα μπήκαν εντός γηπέδου τρία άτομα της φιλοξενούμενης ομάδας.

Ακολούθησαν έντονες διαμαρτυρίες των ανθρώπων του ΓΑΣ, ενώ η εξέδρα στην κυριολεξία έμοιαζε με καζάνι που έβραζε!

Στη συνέχεια παρά την απόφαση του διαιτητή να συνεχίσει τον αγώνα, η διοίκηση των φιλοξενουμένων απέσυρε την ομάδα, με το παιχνίδι να κατακυρώνεται υπέρ του Άθλου με το ήδη ισχύον σκορ: 40-29.

Μία εξέλιξη που ίσως αποβεί ιδιαίτερα αρνητική για την ανδρική ομάδα του ΓΑΣ Αλεξάνδρεια. Οι πληροφορίες μας λένε ότι κινδυνεύει άμεσα, έπειτα από την αποχώρηση της παιδικής του ομάδας, με αφαίρεση 3 βαθμών από το πρωτάθλημα!!!

Δείτε το βίντεο:

Φωτο:

DSC01518DSC01520DSC01521DSC01522DSC01528DSC01530DSC01533DSC01534DSC01539DSC01540DSC01541DSC01542DSC01543DSC01546DSC01558DSC01567

Προηγούμενο άρθροΣκυλίτσι-Αγκαθιά 0-3 Στο +4 η Νίκη!!! (βίντεο-δηλώσεις προπονητών)
Επόμενο άρθροΓΑΣ Μελίκης-Απόλλων Καλαμαριάς 77-85 Ήττα του ΓΑΣ που πονοκεφαλιάζει … (βίντεο-δηλώσεις Ασλανίδη)