ΓΑΣ Μελίκης-Νικόπολη Πρέβεζας 60-69 – “Σκληρό καρύδι η Μελίκη!” – (βίντεο-φωτό)

Πολύ πιο δύσκολα από ότι δείχνει το τελικό 60-69 πέρασε η διεκδικήτρια της ανόδου στη Β εθνική μπάσκετ Νικόπολη Πρέβεζας από την έδρα του ΓΑΣ Μελίκης και απέναντι στο μαχητικό συγκρότημα του Ιορδάνη Ασλανίδη.

Οι φίλαθλοι που βρέθηκαν στο κλειστό ΔΑΚ Μελίκης σήμερα το απόγευμα, παρακολούθησαν ένα πολύ ενδιαφέρον αγώνα που κυμάνθηκε σε χαμηλό σκορ.

Στο μεγαλύτερο διάστημα του παιχνιδιού οι παίκτες της Πρέβεζας είχαν την πρωτοπορία στο σκορ, μη μπορώντας όμως να ανοίξουν την υπέρ τους διαφορά. Σκορ ημιχρόνου 25-29.

Ίδια εικόνα στην επανάληψη, με την ομάδα της Πρέβεζας να βρίσκεται σταθερά μπροστά με ισχνές διαφορές και αυτή της Μελίκης να βρίσκει συνεχώς τις λύσεις και να μη χάνει την επαφή της με το σκορ. Η μαχητικότητα του ΓΑΣ απέδωσε καρπούς στο τελευταίο δεκάλεπτο, όπου 7′ 50” πριν το τέλος οι  Μελικιώτες πέρασαν για πρώτη φορά 44-43 με ελεύθερη βολή του Νίκου Λιόλιου. Τα τελευταία λεπτά το ματς εξελίχθηκε σε “θρίλερ” με απανωτές επιτυχημένες επιθέσεις και από τις δύο ομάδες. Ο τελικός νικητής ουσιαστικά κρίθηκε έπειτα από τις δύο τεχνικές ποινές που δέχθηκαν για διαμαρτυρία ο Παραπούρας και ο κόουτς των γηπεδούχων Ιορδάνης Ασλανίδης για διαμαρτυρία. Τελικό σκορ 60-69.

Διαιτητές οι κκ. Λουλουδιάδης και Γρεκός.

ΓΑΣ Μελίκης(Ασλανίδης):

Λιόλιος 15(2), Γκοτζάμπασης 11(1), Κουτζιαμπασόπουλος, Γιαννόπουλος, Παπαδόπουλος, Τζαφέρης, Στάκταρης, Σαζακλίδης, Κυριακού, Παραπούρας 30(6), Παπαρόσης, Ρογγότης 4.

Νικόπολη Πρέβεζας(Παπίρης):

Βαγενάς 5(1), Αργυρός, Βαβέκκης, Τσιτσώνης 14(4), Ροντογιάννης 3(1), Πολίτης 3, Παπαμιχαήλ 4, Μενιουδάκης, Νίκας 15, Μακρόπουλος 8(1), Αγραπιδάκης, Μπάλλας 17.

Δείτε στιγμιότυπα του αγώνα στο βίντεο:

DSC00961DSC00962DSC00964DSC00965DSC00967DSC00968DSC00969DSC00970DSC00971DSC00972DSC00973DSC00974DSC00976DSC00980DSC00981DSC00982

Προηγούμενο άρθροΠρωτάθλημα μπάσκετ παίδων ΕΚΑΣΚΕΜ: – ΓΑΣ Αλεξάνδρεια-Μ. ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ Γιαννιτσών 35-55 – (βίντεο-φωτό)
Επόμενο άρθροΜελίκη: Εθελοντική Αιμοδοσία από τον Σύλλογο Αιμοδοτών Μελίκης – (Βίντεο- Φώτο)