Βέροια – Ν.Π.Σ. Βόλος 1-1. Την πιο καλή της εμφάνισε πραγματοποίησε η «Βασίλισσα» – Βίντεο – Φώτο

Η Βέροια παίζοντας κατά διαστήματα πολύ καλό ποδόσφαιρο κοίταξε στα μάτια την πρωτοπόρο της Super – League ομάδα του Βόλου, με το τελικό αποτέλεσμα να βρίσκει τις δύο ομάδες ισόπαλες με 1-1.

Οι γηπεδούχοι λειτούργησαν πολύ καλά μεσοαμυντικά, ενώ έβγαιναν με αξιώσεις στην επίθεση δημιουργώντας επικίνδυνες καταστάσεις στην εστία του Μελίσσα και αν οι επιθετικοί της ήταν πιο προσεκτικοί στην τελική τους προσπάθεια θα είχαν πετύχει και άλλα τέρματα. Η ομάδα του Βόλου ευτύχησε να προηγηθεί νωρίς στο σκορ στο 5’ όταν ο Attiat-Allah άλλαξε την μπάλα με τον Μάντζη, ο οποίος πάσαρε στον  Κυζιρίδη  που μπήκε μέσα στην περιοχή και με δεξί σουτ άνοιξε το σκορ για την ομάδα του Βόλου.

Ίσως ήταν η μοναδική στιγμή που η αμυντική λειτουργία των γηπεδούχων επέτρεψε την δημιουργία επικίνδυνης κατάστασης για την εστία του Μπλατσιώτη. Στην συνέχεια οι γηπεδούχοι απείλησαν, δημιούργησαν ευκαιρίες με τον Μελικιώτη στο 24’ ο οποίος σπατάλησε μοναδικό τετ α τετ, με τον Μελίσσα να αποκρούει σωτήρια , ενώ στο επόμενο λεπτό ο Σκαθαρούδης έπιασε κεφαλιά που έβγαλε με δυσκολία ο τερματοφύλακας του Βόλου. Στο 45’ ο Λεφίδης στην προσπάθεια που έκανε για διείσδυση μέσα στην περιοχή κόπηκε από τον Max η μπάλα πήγε στον Σκαθαρούδη που με δεξί σουτ έφερε το παιχνίδι στα ίσια διαμορφώνοντας το σκορ  σε 1-1 σκορ με το οποίο τελείωσε το πρώτο ημίχρονο.

Στην επανάληψη οι ομάδες πραγματοποίησαν πολλές αλλαγές με αποτέλεσμα να πέσει ο ρυθμός του παιχνιδιού παρόλα αυτά η Βέροια είχε την πρώτη καλή ευκαιρία στο 56’  όταν ο Σκαθαρούδης έβγαλε ωραία σέντρα για τον Κανούλα, αλλά ο τερματοφύλακας του Βόλου επενέβη σωτήρια και μπλόκαρε την μπάλα πριν ο επιθετικός της Βασίλισσας την  στείλει στα δίχτυα. Στο 73’ ο Πασάς δεν πρόλαβε  να πλασάρει τον γκολκίπερ του Βόλου, ενώ στο 82’  οι φιλοξενούμενοι με τον Ηλιόπουλο μέσα από την περιοχή επιχείρησαν σουτ το οποίο κατέληξε άουτ.

Οι δύο μεγάλες φάσεις του δευτέρου ημιχρόνου δημιουργήθηκαν στο 86’  όταν σε αντεπίθεση της Βέροιας ο Κανούλας έκανε σέντρα για τον Βασίλτση  που κέρδισε την κεφαλιά από κοντά, αλλά ο Καραγκιόζης απέκρουσε σωτήρια, ενώ δύο λεπτά αργότερα  σουτ του Κορελά μέσα από την περιοχή έδωσε την δυνατότητα στον Τσιμόπουλο να πραγματοποιήσει εντυπωσιακή απόκρουση.

Διαιτητής του σημερινού αγώνα ήταν ο κος Καραντώνης με βοηθούς τους κ.κ Παπαδάκη και Χριστοδούλου.