Βέροια – Μελιτέας Μελίτης 5-3. Η «Βασίλισσα» φόρεσε ξανά το στέμμα της – Βίντεο – Φώτο

Χορταστικό θέαμα είχαν την ευκαιρία να απολαύσουν οι 500 περίπου φίλοι της Βέροιας που βρέθηκαν στις εξέδρες του γηπέδου της «Βασίλισσας».

Καινούργιος προπονητής με καινούργια φιλοσοφία και επιθετικό ποδόσφαιρο από την ομάδα της Βέροιας, αλλά και αμυντικά κενά που επέτρεψαν στον Μελιτέα να ξαναμπεί στο παιχνίδι μετά το 1-0, να προηγηθεί με 1-2, αλλά στη συνέχεια η Βέροια κατάφερε να κάνει την ανατροπή και να κερδίσει δίκαια το σημερινό παιχνίδι.

Σημαντικό ρόλο έπαιξε και η αποβολή του Γεωργιάδη στο 53’ με δεύτερη κίτρινη κάρτα, όπου άλλαξαν οι αριθμητικές ισορροπίες, αλλά η Βέροια συνολικά ήταν καλύτερη στην μεγαλύτερη διάρκεια  και κέρδισε δίκαια το σημερινό παιχνίδι. Το σκορ άνοιξε για την Βέροια στο 28’με κεφαλιά του Μπλέτσα, ενώ στο αμέσως επόμενο λεπτό και πριν καλά – καλά κοπάσουν οι πανηγυρισμοί της Βέροιας, ο Ρωμαίος βγήκε από τα δεξιά μπροστά από τον Μπλατσιώτη και πλάσαρε εύστοχα γράφοντας το 1-1. Στο 38’ οι φιλοξενούμενοι έκαναν το 1-2 πάλι με τον Ρωμαίο ο οποίος εκμεταλλεύτηκε την σέντρα του Τσώτσου και από το σημείο του πέναλτι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα δίνοντας προβάδισμα στον Μελιτέα Μελίτης. Η απάντηση ήρθε δύο λεπτά αργότερα όταν ο Κανούλας εκμεταλλεύτηκε σέντρα του Σκαθαρούδη και με κεφαλιά έκανε το 2-2, σκορ με το οποίο τελείωσε το πρώτο ημίχρονο, ενώ λίγο πριν το σφύριγμα της λήξης ο Μπλέτσας προσπάθησε να πλασάρει αλλά ο Μπερμπεριδης απέκρουσε σωτήρια.

Με τους δύο προπονητές να μην προχωρούν σε αλλαγές ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο όπου στο 53’   αποβλήθηκε ο Γεωργιάδης με δεύτερη κίτρινη κάρτα για τον Μελιτέα Μελίτης, ο  οποίος συνέχισε το παιχνίδι με δέκα παίκτες. Δύο λεπτά αργότερα ο Μπλέτσας με σουτ μετά από πάσα του Κανούλα έκανε το 3-2 για την Βέροια. Στο 68’   ο Κανούλας με δεξί σουτ έκανε το 4-2 για τους γηπεδούχους ενώ ο ίδιος ποδοσφαιριστής ολοκλήρωσε την πολύ καλή σημερινή παρουσία του με ένα ακόμη γκολ στο 77’ πετυχαίνοντας το πρώτο φετινό του χατ τρικ. Στο 86’  ήρθε η σειρά του Ρωμαίου με χτύπημα πέναλτι να κάνει και αυτός χατ-τρικ για τους φιλοξενούμενους  με τον τελικό δείκτη του σκορ να διαμορφώνεται στο 5-3.

Επόμενο παιχνίδι για την Βέροια με τον Εδεσσαϊκό εκτός έδρας την Κυριακή 11 Νοεμβρίου, ενώ ο Μελιτέας Μελίτης θα αντιμετωπίσει εκτός έδρας τον ΠΑΟ Κουφαλίων.

Διαιτητής ο κος Μιχούλιας με βοηθούς τους κ.κ Παπαδόπουλο, Μιχτατίδη.

Βέροια (Θεοδοσιάδης) Μπλατσιώτης, Μούχαλης, Λεφίδης(82’ Ιωάννου), Μουρατίδης, Μαραγκός, Μπακάλης, Βεργώνης, Μπλέτσας(63’ Καράμπελας) Κανούλας(77’ Ζυγκερίδης), Σκαθαρούδης(69’ Χατζάρας), Τσικόπουλος.

Μελιτέας Μελίτης (Τσιλεμάνης) Μπερμπερίδης, Αγγέλου(63’ Ζώχιος), Γεωργιάδης, Γιώσης, Κάσα(87’ Κεσίδης), Μπάτμας(82’ Παπαδόπουλος), Ντώνος(73’ Παπασωτηρίου), Ρωμαίος, Σοβισλής, Τσώτσος, Σεκκουλίδης.

BER MELT 1 BER MELT 2 BER MELT 3 BER MELT 4 BER MELT 5 BER MELT 6 BER MELT 7 BER MELT 8 BER MELT 9 BER MELT 10 BER MELT 11 BER MELT 12 BER MELT 13 BER MELT 14 BER MELT 15 BER MELT 16 BER MELT 17 BER MELT 18 BER MELT 19 BER MELT 20 BER MELT 21 BER MELT 22 BER MELT 23

Προηγούμενο άρθροΣυνταγή: Διπλοψημένα παϊδάκια κοτόπουλου – από τον chef Βαγγέλη Δρίσκα – βίντεο
Επόμενο άρθροΠΟ Τρίγλιας – Νίκη Αγκαθιάς 0 – 0. Πάτησε ξανά κορυφή η Νίκη που δεν χάνει πουθενά! – βίντεο – φωτό