Βέροια – Μακεδονικός 3-1. Επίδειξη δύναμης στο πρώτο ημίχρονο από την «Βασίλισσα – Βίντεο – Φώτο

Η επιβλητική εμφάνιση της «Βασίλισσας» στο πρώτο ημίχρονο ήταν αρκετή για να κερδίσει τον Μακεδονικό, καθώς στο διάστημα αυτό πέτυχε τρία γκολ και ουσιαστικά κλείδωσε το παιχνίδι, μετατρέποντας την επανάληψη σε τυπική διαδικασία με τον τελικό δείκτη του σκορ να διαμορφώνεται σε 3-1.

Η ομάδα του Σάκη Θεοδοσιάδη μετά από 35 ημέρες αγωνιστικής απραξίας ξεδίπλωσε τις αρετές της στο διάστημα του πρώτου ημιχρόνου, όταν κατάφερε να μετουσιώσει σε γκολ την εδαφική περιοχή της υπεροχή , δεν απειλήθηκε καθόλου στο διάστημα αυτό και θα λέγαμε ότι ήταν το καλύτερο έως τώρα πρώτο ημίχρονο της, «Βασίλισσας» για την φετινή σεζόν, ενώ θα μπορούσε να σημειώσει και άλλα τέρματα. Το πρώτο τέρμα της Βέροιας πέτυχε ο  Μαραγκός στο 12’, όταν ο Μπλέτσας έβγαλε σε θέση τετ α τετ τον Μαραγκό και αυτός από κοντά με δεξί πλασέ έστειλε την μπάλα στην αριστερή γωνία του Γουμάγια. Στο 14’ ήταν η σειρά του συνήθη υπόπτου Σάκη Κανούλα να διπλασιάσει τα τέρματα ύστερα από φάση διάρκειας μέσα στην περιοχή,  με την μπάλα να καταλήγει στον σκόρερ και αυτός με δεξί σουτ να την στέλνει για δεύτερη φορά στα δίχτυα του Γουμάγια. Στο 38’ η Βέροια κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή του Σκαθαρούδη το οποίο εκτέλεσε εύστοχα ο Κανούλας κάνοντας δύο τα σημερινά του τέρματα και τρία για την ομάδα της Βέροιας, κλειδώνοντας ουσιαστικά το παιχνίδι.

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι είχαν κάποιες καλές στιγμές με τους Μελικιώτη (50’), Χατζάρα(54’) και Κανούλα (60’)  και στην συνέχεια έκαναν διαχείριση του παιχνιδιού, καθώς ακολουθεί μια δύσκολη εβδομάδα με δύο παιχνίδια Τετάρτη και Κυριακή. Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν κυρίως στο δεύτερο ημίχρονο να βγάλουν αντίδραση είχαν τις ευκαιρίες με τον Καμπεράι στο 61’ και 64’ και τελικά κατάφεραν να μειώσουν με πέναλτι που εκτέλεσε εύστοχα ο Καρλόπουλος  στο 66’. Το πέναλτι κέρδισε ο Λάβδας τον οποίο ανέτρεψε ο Κανούλας.

Συμπερασματικά θα λέγαμε ότι η Βέροια κέρδισε δίκαια το σημερινό παιχνίδι ήταν καλύτερη του Μακεδονικού, ενώ με την απόκτηση του Ταΐρη αποκτά μια πληρότητα στο ρόστερ της που την καθιστά πρώτο φαβορί για την κατάκτηση του πρωταθλήματος. Το σημαντικότερο όμως είναι ότι εκπέμπει  ποδοσφαιρική υγεία δίνοντας τέλος στις παθογένειες του παρελθόντος και σίγουρα αυτό είναι ένα γεγονός το οποίο πιστώνεται η σημερινή διοίκηση που κατάφερε με τις ενέργειες της να δώσει στην «Βασίλισσα» την χαμένη της αίγλη και τα καλύτερα έρχονται. Αντίθετα ο Μακεδονικός προσπάθησε κυρίως με την εμφάνιση του δευτέρου ημιχρόνου να βάλει δύσκολα στους γηπεδούχους δεν τα κατάφερε όμως και ηττήθηκε δίκαια.

Χωρίς προβλήματα η διαιτησία του  κου Ζουμπαλά, ο οποίος στο σημερινό παιχνίδι είχε βοηθούς τους κ.κ Θανασιά και Λιόντο άπαντες από το σύνδεσμο Ηπείρου

Βέροια

Κοντογουλίδης, Μούχαλης, Κυριακίδης, Μπακάλης, Μαραγκός, Μελικιώτης(62’ Καράμπελας), Βεργώνης, Μπλέτσας(82’ Ζούρκος), Κανούλας, Σκαθαρούδης(62’ Τσικόπουλος), Χατζάρας (71’Παπουτσίδης ).

Μακεδονικός

Γουμάγιας(46’ Οικονομόπουλος), Χατζηκωνσταντίνου, Πολιανίδης(46’ Τριανταφυλλίδης), Λαβίδας, Ζαφειρίδης, Τσιαμπάζης, Μούσα, Γαρύφαλλος, Καρλόπουλος(85’ Καπαγιαννίδης), Τσουκάνης, Καμπεράι(88’ Δούμος).

BER MAK 1 BER MAK 2 BER MAK 3 BER MAK 4 BER MAK 5 BER MAK 6 BER MAK 7 BER MAK 8 BER MAK 9 BER MAK 10 BER MAK 11 BER MAK 12 BER MAK 13 BER MAK 14 BER MAK 15 BER MAK 16 BER MAK 17 BER MAK 18 BER MAK 19 BER MAK 20 BER MAK 21 BER MAK 22 BER MAK 23 BER MAK 24

Προηγούμενο άρθροΟλυμπιακός Κυμίνων – Νίκη Αγκαθιάς 0-1. Δεν σταματάει πουθενά η Νίκη! – βίντεο – φωτό
Επόμενο άρθροΠόλεμος δηλώσεων στον απόηχο του χθεσινού ντέρμπι Πλατύ – Ροδοχώρι.