Τρίκαλα – ΠΑΟΚ Αλεξάνδρειας 2-2. Έμεινε στο Χ ο Μέγας απέναντι στον ψυχωμένο ΠΑΟΚ. – βίντεο – φωτο

Κόλλησαν στην ισοπαλία 2-2 Μέγας Αλέξανδρος Τρικάλων και ΠΑΟΚ Αλεξάνδρειας στο πρώτο ημαθιώτικο ντέρμπι, με την επανεκκίνηση του πρωταθλήματος στον 2ο όμιλο της Γ Εθνικής.

Ρεπορτάζ: Βασίλης Σιμόπουλος – Στέλιος Νίκας – Ειρήνη Τεν Παπ

Το ματς στο στάδιο της Νάουσας ξεκίνησε με τους τυπικά γηπεδούχους των Τρικάλων να έχουν την εδαφική υπεροχή, δημιουργώντας τρεις ευκαιρίες για γκολ εκ των οποίων η μία του 17′ να είναι η πιο κλασική. Ο Κοσμίδης εκτέλεσε άψογα απευθείας κόρνερ, με τον γκολκίπερ Ευαγγελόπουλο να σώζει εκπληκτικά πάνω στη γραμμή. Νωρίτερα ο Ζωγράφος παραλίγο να σκοράρει εις βάρος της ομάδας του με κεφαλιά, σε επικίνδυνη σέντρα-σουτ του Κοσμίδη. Στο 22′ δυνατό σουτ του Περπερίδη πέρασε λίγο άουτ. Ο ΠΑΟΚ απείλησε με μία μεγάλη ευκαιρία στο 18′, όταν ο γκολκίπερ Δημήτρης Αργυρόπουλος έβγαλε σωτήρια το τετ-α-τετ του συνεπωνύμου του Μάριου Αργυρόπουλου. Στο 27′ όμως ο Μέγας Αλέξανδρος άνοιξε το σκορ, όταν ο Κιρκιλιανίδης από αριστερά γύρισε εξαιρετικά την μπάλα στην καρδιά της περιοχής και ο Μπαντής με κοντινή προβολή έγραψε το 1-0. Στο υπόλοιπο του ημιχρόνου οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να αντιδράσουν αλλά μάλλον σπασμωδικά, χωρίς να δημιουργήσουν κάποια αξιόλογη φάση.

Ημίχρονο: 1-0.

Φουριόζοι μπήκαν στην επανάληψη οι παίκτες του Δημήτρη Πρίντζιου, αποφασισμένοι για ένα δεύτερο γκολ. Έπειτα από τρεις φάσεις με τους Κοπάτσι Άλεξ (50′), Περπερίδη (55′) και Κοσμίδη (58′), στο 61′ η υπεροχή των γηπεδούχων καρποφόρησε. Ο Κοπάτσι Άλντι έβγαλε κάθετη ασίστ πάσα στον Κοσμίδη, που πλάσαρε εύστοχα τον Ευαγγελόπουλο (2-0). Και ενώ όλα έδειχναν πως το ματς είχε κριθεί υπέρ των Τρικάλων, η ομάδα του Σάκη Παγγούρα έβγαλε αντίδραση μειώνοντας τρία λεπτά αργότερα. Ήταν το 64′ όταν ο Αργυρόπουλος μπήκε στην περιοχή και σέρβιρε έτοιμο γκολ στον επερχόμενο Μπουρδάνο (2-1). Το παιχνίδι στη συνέχεια έγινε πιο αμφίρροπο, με τον Μάριο Αργυρόπουλο στο 81′ να χρίζεται σκόρερ ισοφαρίζοντας για το τελικό 2-2. Λίγο μάλιστα έλειψε ο δικέφαλος να αποδράσει με το τρίποντο στο 94′, όταν το σουτ του Μπεκτά από ευνοϊκή θέση έφυγε άουτ.

Τελικό: 2-2.

Διαιτητής ο κ. Ασλανίδης (Πιερίας), βοηθοί η κα Τσικλητάρη (Πιερίας) και ο κ. Μερτζεμέκης (Σάμου).

Μέγας Αλέξανδρος Τρικάλων (Πρίντζιος):  Αργυρόπουλος, Ατανάσοφ, Μπαντής (57′ Κοπάτσι Άλντι), Βλάχος, Αβραμόπουλος, Κέλο, Σωτηράκης, Κιρκιλιανίδης, Κοπάτσι Άλεξ, Κοσμίδης, Περπερίδης (79′ Δελιόπουλος).

ΠΑΟΚ Αλεξάνδρειας (Παγγούρας): Ευαγγελόπουλος, Βασιλειάδης (62′ Κολίτσης), Θεοδώρου, Μπεκτάς, Μπουκλάς, Λίπε, Συμεωνίδης (38′ Μπουρδάνος), Μαργαρίτης (38′ Πέτκος), Χωγράφος (62′ Πατατούκας), Πετράι (83′ Χασιώτης), Αργυρόπουλος.