Τρίκαλα – Μακεδονικός 0-2. Πλήρωσε ακριβά αμυντικό λάθος και αποβολή. – βίντεο – φωτο

Ένα αμυντικό λάθος και η αποβολή του Πέικου στο ημίωρο στοίχησαν την ήττα με 0-2 στον Μέγα Αλέξανδρο Τρικάλων από τον Μακεδονικό, στην πρώτη μάχη του πρωταθλήματος της Γ Εθνικής. Το δεύτερο γκολ των Θεσσαλονικέων στις καθυστερήσεις του αγώνα ήρθε απλώς να επισφραγίσει τη σπουδαία εκτός έδρας νίκη τους.

Περιγραφή – Ρεπορτάζ: Βασίλης Σιμόπουλος – Κάμερα: Γιώργης Λεωνίδας Γκιώνης

Το παιχνίδι άρχισε με πολλές δυνατές μονομαχίες και τις δύο ομάδες να προσπαθούν να επιβάλλουν το ρυθμό τους, με την πρώτη τελική να καταγράφεται από τον Μακεδονικό στο 12΄ και μάλιστα να βρίσκει δίχτυα. Ο Τσουκάνης εκμεταλλεύτηκε τη λάθος συνεννόηση Αργυρόπουλου και Γεωργίου, ντρίμπλαρε τον Τσιούχα και τελείωσε ιδανικά τη φάση με σουτ στη γωνία (0-1). Στο 21΄ οι γηπεδούχοι ζήτησαν πέναλτι, όταν από κόρνερ του Κέλο ο Χασάνογλου φάνηκε να σπρώχνει τον Λίτσι μέσα στη μικρή περιοχή. Στο 29΄ σημειώθηκε η δεύτερη άτυχη στιγμή για τον Μέγα Αλέξανδρο και ίσως η πιο καθοριστική στην εξέλιξη του ματς, καθώς ο Πέικος αντίκρυσε απευθείας κόκκινη κάρτα έπειτα από διαπληκτισμό του με τον Ζαννάκη. Στο 44΄ ο Αργυρόπουλος απέκρουσε δυνατό σουτ του Ζαννάκη. Στο 45΄ ο Γουναρίδης με εντυπωσιακό τρόπο έβγαλε το απευθείας φάουλ του Κιρκιλιανίδη. Στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου ο διαιτητής αρνήθηκε ένα ακόμη πέναλτι στους γηπεδούχους, σε μαρκάρισμα του Δοξάκη πάνω στον Αβραμόπουλο.

Ημίχρονο 0-1.

Στην επανάληψη δεν σημειώθηκαν αξιόλογες φάσεις, με την ομάδα του Δημήτρη Πρίντζιου έστω και αριθμητικό μειονέκτημα να προσπαθεί για την ισοφάριση αλλά χωρίς αποτέλεσμα και τη φιλοξενούμενη του Γιώργου Αμανατίδη να κάνει διαχείριση του παιχνιδιού. Στο 90΄ ο Γαρύφαλλος έκλεψε από τον Μουρατίδη και έβγαλε τετ α τετ τον Χατζηκωνσταντίνου, με τον τελευταίο να πλασάρει υποδειγματικά τον Αργυρόπουλο για το τελικό 0-2.

Διαιτητής ο κ. Κεχαγιάς (Κοζάνης), βοηθοί οι κ.κ. Σάκκος (Κοζάνης) και Δρουδάκης (Γρεβενών).

Μέγας Αλέξανδρος Τρικάλων (Πρίντζιος): Αργυρόπουλος, Γεωργίου (75΄ Πετράκης), Κιρκιλιανίδης, Τσιούχας, Πέικος, Αβραμόπουλος, Περτσιούνης (82΄ Πίκος), Πιπιλιάρης, Βασίλτσης (62΄ Ζυγκερίδης), Κέλο (62΄ Μουρατίδης), Λίτσι.

Μακεδονικός (Αμανατίδης): Γουναρίδης, Χασάνογλου, Χατζηκωνσταντίνου, Δοξάκης (90΄ Κεφαλάς), Σαραγιώτης, Βασιλείου, Ζαννάκης (73΄ Καράμπελας), Πολύζος, Τοπούζης (85΄ Μπρατσιάνι), Γαρύφαλλος (90΄ Κούφας), Τσουκάνης (90΄ Μπόικα).