Τρίκαλα – Καλλικράτεια 3-0. Ατσάλινος ο Μέγας, λύγισε αντίπαλο και ..φαλτσοσφυρίγματα ! – βίντεο – φωτο

Μεγάλος κερδισμένος του αποψινού εξ αναβολής παιχνιδιού Τρικάλων Ημαθίας-Ν. Καλλικράτειας, αναδείχθηκε ο γηπεδούχος Μέγας Αλέξανδρος, κάνοντας σπουδαίο βαθμολογικό άλμα και εκτινάσσοντας την ψυχολογία του στα ύψη.

Ρεπορτάζ: Βασίλης Σιμόπουλος – Ειρήνη Τεν Παπ – Γιώργης Λεωνίδας Γκιώνης

Μία δίκαιη νίκη με καθαρό σκορ 3-0 απέναντι σε ένα διόλου ευκαταφρόνητο αντίπαλο που καιγόταν για βαθμούς, αλλά και κόντρα στις διαιτητικές αποφάσεις του πρώτου ημιχρόνου που του στέρησαν το δικαίωμα τουλάχιστον ενός καθαρού πέναλτι. Αδιαμφισβήτητος κυρίαρχος του αγώνα από το πρώτο τέταρτο και μετά, ο Μέγας Αλέξανδρος απείλησε αρχικά στο 12΄ με σουτ-φάουλ του Κιρκιλιανίδη που απεσώβησε την τελευταία στιγμή ο Μαυρομιχάλης.

Δύο λεπτά αργότερα από λάθος του Μαυρομιχάλη, Κοσμίδης και Αβραμόπουλος απέτυχαν από κοντά να επωφεληθούν με τον φιλοξενούμενο γκολκίπερ να διορθώνει την κατάσταση. Κλασική περίπτωση πέναλτι υπέρ των Τρικάλων αρνείται στο 28΄ ο διαιτητής, με τον Σαρακατσάνο να ανατρέπει καθαρά εντός περιοχής τον επελαύνοντα Περπερίδη. Έως το 37΄ που το σκορ άνοιξε, οι γηπεδούχοι είχαν καλές στιγμές να προηγηθούν με Κέλο, Κοσμίδη και Περπερίδη. Στο λεπτό αυτό ο νεαρός Περπερίδης άνοιξε το σκορ από κοντά, εκμεταλευόμενος σύγχυση στην άμυνα των φιλοξενούμενων έπειτα από δυνατό πλάγιο του Κιρκιλιανίδη και συμμετοχή στη φάση του Κέλο.

Ημίχρονο 1-0.

Στην επανάληψη οι παίκτες του Δημήτρη Κάλφα προσπάθησαν να αντιδράσουν δημιουργώντας δύο καλές φάσεις με Μουράτι (62΄) και Καρνόπουλο (69΄). Κίνηση “ματ” όμως σε εκείνο το σημείο από τον Δημήτρη Πρίντζιο που έριξε στο ματς τους έμπειρους Κίτσα και Λίτσι, οι οποίοι και δεν άργησαν να τον δικαιώσουν. Στο 71΄ καλοτραβηγμένο φάουλ του Κοσμίδη στο κεφάλι του Λίτσι, από εκεί στο κεφάλι του αμαρκάριστου Κίτσα και ..2-0! Σπουδαίες ευκαιρίες έχασαν στο 79΄ οι Κοσμίδης για τα Τρίκαλα και Λαμάι για την Καλλικράτεια (δοκάρι). Το τελικό 3-0 διαμόρφωσε στις καθυστερήσεις ο Γιώργος Κίτσας με το δεύτερο προσωπικό του γκολ και υποδειγματικό πλασέ, αποδεικνύοντας για μια ακόμη φορά την τέχνη του στο σκοράρισμα.

Τελικό 3-0.

Δείτε το βίντεο με τα γκολ και τις φάσεις του αγώνα, καθώς και αυτό με τις δηλώσεις των δύο προπονητών.

Διαιτητής ο κ. Τζίκας, βοηθοί οι κ.κ. Κωνσταντινίδης και Αλμπάντης όλοι Συνδέσμου Μακεδονίας.

Μέγας Αλέξανδρος Τρικάλων (Πρίντζιος): Αργυρόπουλος, Ατανάσοφ, Κιρκιλιανίδης, Τσιρίδης, Πέικος, Αβραμόπουλος, Σωτηράκης, Κέλο (85΄ Πίκος), Περπερίδης (60΄ Κίτσας), Κοσμίδης (85΄ Κοπάτσι Άλντι), Κοπάτσι Άλεξ.

ΠΟ Νέας Καλλικράτειας (Κάλφας): Μαυρομιχάλης, Παπάζογλου (75΄ Παπαγεωργίου), Ενάλντ (54΄ Λαμάι), Μαρναρής, Σαρακατσάνος (46΄ Σιδηρόπουλος), Σαββίδης, Δραγάνης (46΄ Μπακαλιάνης), Κουτρίγκος (75΄ Αποστόλου), Καρνόπουλος, Μουράτι, Μπιλίγκμπασης.