Τρίκαλα-Αλεξάνδρεια 2-3 Σούπερ ντέρμπι, με μεγάλη ανατροπή! (βίντεο-δηλώσεις προπονητών)

Ένα μεγάλο ντέρμπι μεταξύ δύο σπουδαίων ομάδων επαγγελματικού επιπέδου, είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν οι 1500 περίπου φίλαθλοι που βρέθηκαν απόψε το απόγευμα στο δημοτικό γήπεδο Τρικάλων. Αντίπαλοι τα δύο μεγάλα φαβορί της Α1 για την άνοδο, ο Μ. Αλέξανδρος Τρικάλων και η ΑΕ Αλεξάνδρειας, οι οποίοι αποζημίωσαν με το παραπάνω τον κόσμο με το θέαμα που παρουσίασαν.

Δυνατά μπήκαν στο παιχνίδι και οι δύο ομάδες με δύο καλές φάσεις να χάνονται, μία για κάθε ομάδα. Μόλις στο 2′ ο Λαμπριανίδης αστόχησε σε ανεπανάληπτο τετ α τετ, έπειτα από τραγικό λάθος της άμυνας των γηπεδούχων. Τρία λεπτά αργότερα ήρθε η απάντηση των Τρικάλων που παρά λίγο να προηγηθούν, ύστερα από τη λάθος εκτίμηση του Μυλωνά που άφησε τη μπάλα να αναπηδήσει και να περάσει από πάνω του, αλλά το γκολ αποτράπηκε από τους αμυντικούς πριν η μπάλα περάσει τη γραμμή.

dsc03501
ΜΕΓΑΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ Τρικάλων

Το ματς συνεχίστηκε χωρίς την πολύ μεγάλη φάση μέχρι το 30′. Στο λεπτό αυτό ο Κίτσας εκμεταλλεύτηκε την έξυπνη ψηλοκρεμαστή σέντρα του Κιρκιλιανίδη και σε κενή εστία άνοιξε το σκορ. Στο 35′ ξανά ο Κίτσας με υπέροχη ατομική ενέργεια έγραψε το 2-0 μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς.

dsc03496
ΑΕ Αλεξάνδρειας

Και ενώ φάνηκε ότι οι γηπεδούχοι είχαν κλειδώσει το ματς, από το σημείο αυτό άρχισε η αντεπίθεση της Αλεξάνδρειας που κατάφερε να ισοφαρίσει πριν βγει το ημίχρονο! Μείωσε αρχικά με τον Καφέ στο 38′, με διαγώνιο εύστοχο πλασέ και ισοφάρισε στο 44′ μετά από διπλή προσπάθεια του Λίτσι, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε την εκπληκτική πλαγιοκόπηση και συρτή σέντρα του Ξαγοράρη. Ημίχρονο 2-2.

dsc03493Στην επανάληψη φάνηκε ότι οι παίκτες της Αλεξάνδρειας είχαν την ψυχολογία με το μέρος τους. Το αδιάκοπο πρέσινγκ σε συνδυασμό με την εξουδετέρωση του πιο επικίνδυνου παίκτη των Τρικάλων Γιώργου Κίτσα τον οποίο αντιμετώπισαν με βοήθειες, άρχισε να γέρνει την πλάστιγγα του παιχνιδιού υπέρ των πράσινων. Στο 62′ έγινε η ολική ανατροπή για τους φιλοξενούμενους με κεφαλιά του Δ. Πέικου έπειτα από χτύπημα κόρνερ, γκολ το οποίο πανηγύρισε ο σκόρερ χαρίζοντάς το στον πρόεδρό του Δ. Σαμαρά για τα γενέθλιά του.

Ευκαιρία λίγο αργότερα έχασε και ο Ξαγοράρης, που νικήθηκε εξ επαφής από τον Ιωακειμίδη.

Την τελευταία του ευκαιρία να ισοφαρίσει έχασε ο Μ. Αλέξανδρος στο 88′ με τον Κιρκιλιανίδη να νικιέται εξ επαφής από τον Μυλωνά.

Διαιτητής ο κ. Κατσαντώνης και βοηθοί του οι κκ. Γιάντσης και Βαράγκας.

Μ. Αλέξανδρος Τρικάλων: Ιωακειμίδης, Συμπεθέρης (57′ Καρβούνης), Παντριάς, Τασίδης, Πετκάκης(66′ Ντάμτσιος), Σερμπίνης, Ποτουρίδης, Κουκουράκης, Ζωγράφος(63′ Σούρλας), Κιρκιλιανίδης, Κίτσας.

ΑΕ Αλεξάνδρειας: Μυλωνάς, Ιορδανόπουλος, Πιπιλιάρης, Σαρηγιαννίδης, Πέικος, Αβραμόπουλος, Λίτσι, Ηλιάδης, Ξαγοράρης(78′ Σαμαράς), Λαμπριανίδης(63′ Αναστάσης), Καφές(87′ Πέτκος).

Δείτε στιγμιότυπα του αγώνα στο βίντεο:

Δείτε τις δηλώσεις των προπονητών στο βίντεο:

dsc03464dsc03467dsc03476dsc03482dsc03483dsc03486dsc03488dsc03506dsc03520dsc04641dsc04647dsc04649dsc04650dsc04651dsc04652dsc04653dsc04656dsc04674dsc04675dsc04676dsc04682dsc04692dsc04728dsc04730

Προηγούμενο άρθροΠλατύ: Εργασίες καλλωπισμού και ευπρεπισμού του Βρεφονηπιακού σταθμού Πλατέος
Επόμενο άρθροΠΑΟΚ Αλεξάνδρειας – ΜΑΣ Βεργίνα 2-0. Γουρλής ο καινούργιος προπονητής – (Βίντεο -Φωτο)