Τρίκαλα – Αγροτικός Αστέρας 0-1. Απόδραση Αστέρα στο 90΄, άξιζαν τον βαθμό οι γηπεδούχοι. – βίντεο – δηλώσεις

Το σπουδαιότερο παιχνίδι της 7ης αγωνιστικής του 2ου ομίλου Γ Εθνικής, έκρυβε αρκετές συγκινήσεις και σασπένς μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο.

Ρεπορτάζ: Βασίλης Σιμόπουλος – Ειρήνη Τεν Παπ – Γιώργης Λεωνίδας Γκιώνης

Ο Αγροτικός Αστέρας ήταν αυτός που χαμογέλασε στο τέλος αρπάζοντας κυριολεκτικά τη νίκη στην εκπνοή του αγώνα, απέναντι σε έναν αξιόλογο αντίπαλο που άξιζε τουλάχιστον το βαθμό της ισοπαλίας. Στο πρώτο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν την εδαφική υπεροχή βοηθούμενοι και από τον ευνοϊκό αέρα δημιουργώντας κάποιες καταστάσεις, δίχως όμως να φτιάξουν την κλασική ευκαιρία. Στο 11΄ ο Μαντζίρης, στο 13΄ και 20΄ ο Αβραμίδης, στο 25΄ ο Καραγιάννης και στο 28΄ ο Μπουλγκουρίδης απείλησαν την εστία του Αργυρόπουλου.

Μία φορά απείλησαν και οι γηπεδούχοι στο 38΄, με την κεφαλιά του Κίτσα να αποκρούεται προ της γραμμής από τους αμυντικούς. Στην επανάληψη το σκηνικό άλλαξε αμέσως μετά την πρώτη κλασική ευκαιρία για τον Αστέρα στο 48΄, όταν την κοντινή κεφαλιά του Μαντζίρη έβγαλε σωτήρια ο Αργυρόπουλος. Ο Μέγας Αλέξανδρος Τρικάλων ήταν αυτός που αναζητούσε διαρκώς το γκολ, δημιουργώντας και χάνοντας ευκαιρίες. Στο 51΄ σουτ του Κέλο μπλόκαρε ο Ψωμιάδης.

Στο 64΄ καλή στιγμή με τον Κοπάτσι Άλεξ. Στο 72΄ ο Πέικος άγγιξε το γκολ, την κοντινή κεφαλιά του οποίου απέκρουσε εντυπωσιακά ο Ψωμιάδης. Στο 76΄ σουτ του Κοπάτσι άουτ. Στο 79΄ βολίδα του Αβραμόπουλου μόλις πάνω από τα δοκάρια. Κι ενώ όλα έδειχναν πως οι δύο ομάδες είχαν συμβιβαστεί πλέον με την ισοπαλία, το άστρο των σταχυοφόρων έλαμψε στο 90΄.

Ο Σαλπιγγίδης δικαιώθηκε για το πείσμα του πετυχαίνοντας ένα γκολ σχεδόν απ’ το πουθενά, με σουτ από πλάγια και δύσκολη θέση βγαίνοντας στην πλάτη της αντίπαλης άμυνας. Το ματς έκρυβε την τελευταία μεγάλη συγκίνηση στην εκπνοή των καθυστερήσεων, με την ποδοσφαιρική τύχη να γυρίζει την πλάτη στον Μέγα Αλέξανδρο. Την εξ επαφής κεφαλιά του Πέικου έσωσε εντυπωσιακά ο Ψωμιάδης, με τον Κίτσα να αποτυγχάνει να σκοράρει από τα δύο μέτρα!