Θύελλα Σταυρού – ΑΕ Αλεξάνδρειας 3-2. Είχαν από ένα ημίχρονο – βίντεο – φωτό

Εντυπωσιακό θέαμα με γκολ, πέναλτι, δοκάρια και πολλές φάσεις, είχε το αποψινό φιλικό 80 λεπτών που παίχτηκε στο γήπεδο του Σταυρού, με την τοπική Θύελλα να παίρνει τη νίκη 3-2 απέναντι στην ΑΕ Αλεξάνδρειας.

Ρεπορτάζ: Βασίλης Σιμόπουλος

Οι δύο ομάδες μοιράστηκαν τα ημίχρονα σε καλή απόδοση. Πιο δυνατή και οργανωμένη η ομάδα του Τριαντάφυλλου Παπακωνσταντίνου στο πρώτο 40λεπτο, άνοιξε το σκορ στο 17′ με τον Πιπιλιάρη που πλάσαρε ψηλοκρεμαστά τον Αποστολίδη έπειτα από μαγικό τακουνάκι-ασίστ του Βήττου (0-1). Ο σκόρερ της ΑΕ έχασε κλασικές ευκαιρίες να πετύχει κι άλλα γκολ στο 11′ και στο 27′, αλλά αποκορύφωμα ήταν το χαμένο του πέναλτι στο 30′. Την εκτέλεση απέκρουσε εντυπωσιακά ο Αποστολίδης.

Αν και δεν ικανοποίησαν ιδιαίτερα στο πρώτο ημίχρονο οι γηπεδούχοι του Χρήστου Ζαρογιάννη, κατάφεραν να ισοφαρίσουν. Σκόρερ ο Κώστας Παπαδόπουλος με εύστοχο πέναλτι στην εκπνοή του ημιχρόνου. Για τη Θύελλα οι Ντινόπουλος στο 16′ και Δελιόπουλος στο 38′ σημάδεψαν τα δοκάρια του Καρυώτη.

Ημίχρονο 1-1.

Αλλαγή σκηνικού στην επανάληψη, με τη Θύελλα να παίρνει τα ηνία και να γυρίζει το ματς στο 58′ με τον Δελιόπουλο (2-1). Μόλις δύο λεπτά αργότερα ο Αχιλλέας Μυλωνάς αύξησε τη διαφορά σε 3-1. Στο τελευταίο τέταρτο οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν την απόδοσή τους, καταφέρνοντας να μειώσουν με τον κορυφαίο τους παίκτη Κώστα Πιπιλιάρη στο 71′, για το τελικό 3-2. Καλές ευκαιρίες χάθηκαν στην επανάληψη για την Αλεξάνδρεια από τον Αθανασιάδη στο 43′ και τον Πιπιλιάρη στο 73′ και στο 78′.

Διαιτητής: Κώστας Μουρατίδης

Θύελλα Σταυρού (Ζαρογιάννης): Αποστολίδης, Περτσιούνης, Μυλωνάς Αλ., Μπακάλης, Θυμιόπουλος Ν., Θυμιόπουλος Δ., Ντινόπουλος, Δελιόπουλος, Μελιόπουλος, Μυλωνάς Αχ., Παπαδόπουλος (αρχική ενδεκάδα), Όργκεν, Κεϊσίδης, Ορφανίδης, Πάσχος, Σαρηκυριακίδης Γ.,  Σαρηκυριακίδης Α., Γιόχαν.

ΑΕ Αλεξάνδρειας (Παπακωνσταντίνου): Καρυώτης, Βήττος, Ταμπουράς, Παπαδόπουλος Απ., Γερόπουλος, Πιπιλιάρης, Ευαγγέλου, Παπακωνσταντίνου, Αρβανίτης, Αθανασιάδης, Τουτουντζίδης (αρχική ενδεκάδα) Δεληβός Κ., Δεληβός Φ., Τόζογλου, Στογιαννόπουλος, Παπαεμμανουήλ, Λέκκας.