![DSC_7233](https://emvolos.gr/petros/wp-content/uploads/2022/04/DSC_7233-696x465.jpg)
Η μεγάλη εορτή του Τροπαιοφόρου και Μεγαλομάρτυρα Αγίου Γεωργίου τιμήθηκε με ιερή κατάνυξη στην πρωινή δοξολογία του ομώνυμου Ιερού Ναού στον Σταυρό Ημαθίας.
Ρεπορτάζ: Βασίλης Σιμόπουλος
Αξιοσημείωτα μεγάλη ήταν η προσέλευση των πιστών. Μετά το πέρας της δοξολογίας ακολούθησε λιτανεία της ιερής εικόνας του Αγίου στους δρόμους του χωριού.
Παραβρέθηκαν ο βουλευτής ΝΔ Ημαθίας Τάσος Μπαρτζώκας, ο πρόεδρος της ΤΚ Σταυρού Γιάννης Κεϊσίδης και ο διοικητής του ΑΤ Αλεξάνδρειας Αστυνόμος Α Βασίλης Κεφτές. Παρών στη δοξολογία και ο αντιπεριφερειάρχης Ημαθίας Κώστας Καλαϊτζίδης, που λόγω ανειλημένων υποχρεώσεων αποχώρησε πριν τη λιτανεία.
Το εορταστικό της ημέρας κόσμησε με την παρουσία της ομάδα νεαρών φουστανελοφόρων.