Σταυρός – Αγκαθιά 1-2 Με καρδιά πρωταθλητή κατέβαλλε στο 93΄την αξιόμαχη Θύελλα!!! (βίντεο-δηλώσεις)

Έναν αγώνα με συγκλονιστική εξέλιξη που κρίθηκε στις καθυστερήσεις, είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν οι φίλαθλοι που βρέθηκαν σήμερα το απόγευμα στο γήπεδο του Σταυρού. Η πρωτοπόρος Νίκη Αγκαθιάς με ένα περιπετειώδες γκολ του Λέκκα στο 92΄απέδρασε με νίκη 2-1 επί της ισχυρής ομάδας της Θύελλας Σταυρού, αυξάνοντας παράλληλα τη διαφορά από τον δεύτερο Άρη Παλαιοχωρίου στους έξι βαθμούς.

Το παιχνίδι στο πρώτο ημίχρονο ήταν αρκετά μέτριο χωρίς κάποια μεγάλη φάση και αρκετά σκληρά μαρκαρίσματα, με τους φιλοξενούμενους να έχουν την κατοχή μπάλας. Ευτύχησαν όμως να προηγηθούν στο 28΄με κοντινό πλασέ του Γατόπουλου, έπειτα από άστοχο σουτ του Σαμψωνίδη.

Στην επανάληψη η Θύελλα προσπάθησε να αντιδράσει ανεβάζοντας την απόδοσή της, όμως στο 65΄ο Διακόπουλος κάνοντας την απόκρουση του αγώνα σε σουτ του Αθανασιάδη απέτρεψε την ισοφάριση. Η φιλοξενούμενοι στα τελευταία λεπτά έχασαν τρεις σημαντικές ευκαιρίες για ένα δεύτερο γκολ με τους Λέκκα και Σαμψωνίδη. Στο 88΄όμως μίλησε ο νόμος του ποδοσφαίρου, καθώς η Θύελλα βγήκε μαζικά μπροστά και κατάφερε να ισοφαρίσει. Από γέμισμα του Τσορακλίδη πετάχτηκε στην καρδιά της άμυνας ο δραστήριος Αχιλλέας Μυλωνάς και με ψύχραιμο πλασέ έφερε το ματς στα ίσα.

DSC03683
ΘΥΕΛΛΑ Σταυρού

Στα εναπομείναντα λεπτά η Νίκη ρισκάρισε και δικαιώθηκε! Στο 93΄και σε μια φάση διαρκείας, ο Λέκκας με ανάποδο σουτ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα παρά την προσπάθεια των αμυντικών και χάρισε τη σπουδαία νίκη στην ομάδα του.

Διαιτητής ο κ. Μελτζανίδης, με βοηθούς τους κκ. Κωστούλη και Δεβετζίδη.

Ιατρός αγώνα: Γιαννούσης Αθανάσιος.

Δείτε φάσεις και τα γκολ του αγώνα, καθώς και τις δηλώσεις των Γιώργου Λέκκα (επιθετικός Νίκης Αγκαθιάς), Ηλία Παυλόπουλου (προπονητής Νίκης Αγκαθιάς) και Γιώργου Παππά (γενικός αρχηγός Θύελλας Σταυρού).

Θύελλα Σταυρού: Χατζηαθανασίου, Μυλωνάς Αλ, Αθανασιάδης, Λάζος, Κίτσας, Καραβασίλης, Κατσαπελίδης, Μυλωνάς Αχ, Εσέρπογλου, Τσορακλίδης, Μπέγκολι.

Νίκη Αγκαθιάς: Διακόπουλος, Λιακόπουλος, Παναγιωτόπουλος, Μοσχόπουλος, Ζέρης, Σαμψωνίδης, Ζησιόπουλος, Νιάκας, Λέκκας, Γατόπουλος, Ματσούκας.

Δείτε τις δηλώσεις στο Βίντεο:

DSC03682DSC03676DSC03677DSC03678DSC03686DSC03690DSC03691DSC03692DSC03693DSC03694DSC03700DSC03701DSC03702DSC03703DSC03704DSC03705DSC03707DSC03708DSC03709DSC03710DSC03711DSC03716DSC03718DSC03720DSC03721

Προηγούμενο άρθροΑ2 ΕΠΣ Ημαθίας-1ος όμιλος (17η αγ) – Αποτελέσματα – Βαθμολογία
Επόμενο άρθροΦίλιππος Μελίκης – Άρης Παλαιοχωρίου 1-1. Επεισοδιακό φινάλε με πέναλτι στο 92’ και η συγγνώμη Πατρίκα. – (Βίντεο- Φώτο)