![OLYMPUS DIGITAL CAMERA](https://emvolos.gr/petros/wp-content/uploads/2024/02/Φωτ.-Σπύρος-Θεοδ.-Κουτσοχρήστος-P2054930.jpeg-696x522.jpg)
Συνηθισμένο φαινόμενο, να ” χαμηλώνουν ” οι πέρδικες, μόλις πέσουν τα πρώτα χιόνια στα βουνά.
Τις συναντάμε δίπλα από κονάκια των μετακινούμενων κτηνοτρόφων, που εγκαταλείπουν τα ορεινά βοσκοτόπια ( του Γράμμου, της Πίνδου, της Αργιθέας …) του Αγίου Δημητρίου, για να ξεχειμωνιάσουν στον κάμπο.
Στα Ζαγοροχώρια, φτάνουν κάποιες φορές στις παρυφές των χωριών, άλλα η συνάντησή μας, στο δώμα ή τις σκεπές κατοικιών, στα Βόρεια προάστια Αττικής – 5/02/2024 είναι κάτι σπάνιο, σε σχέση με τους πράσινους παπαγάλους, που ” κοντεύουν” να γίνουν ενδημικό είδος.
![Φωτ. Σπύρος Θεοδ. Κουτσοχρήστος P2054928.jpeg](https://emvolos.gr/petros/wp-content/uploads/2024/02/Φωτ.-Σπύρος-Θεοδ.-Κουτσοχρήστος-P2054928.jpeg.jpg)
![Φωτ. Σπύρος Θεοδ. Κουτσοχρήστος P5165137.jpeg](https://emvolos.gr/petros/wp-content/uploads/2024/02/Φωτ.-Σπύρος-Θεοδ.-Κουτσοχρήστος-P5165137.jpeg.jpg)
![Φωτ. Σπύρος Θεοδ. Κουτσοχρήστος P5165147.jpeg](https://emvolos.gr/petros/wp-content/uploads/2024/02/Φωτ.-Σπύρος-Θεοδ.-Κουτσοχρήστος-P5165147.jpeg.jpg)
![Φωτ. Σπύρος Θεοδ. Κουτσοχρήστος PA127112.jpeg](https://emvolos.gr/petros/wp-content/uploads/2024/02/Φωτ.-Σπύρος-Θεοδ.-Κουτσοχρήστος-PA127112.jpeg.jpg)
Κείμενο – Φωτογραφίες: Σπύρος Θεοδ. Κουτσοχρήστος