Ποδόσφαιρο-EURO 2016 (προημιτελικοί): Πολωνία-Πορτογαλία 1-1 (κ.δ., παράταση, 3-5 πέναλτι)

Η Πορτογαλία προκρίθηκε στα ημιτελικά του Euro 2016, για δεύτερη συνεχή διοργάνωση, επικρατώντας στα πέναλτι της Πολωνίας με 5-3 στη Μασσαλία.

Η κανονική διάρκεια της συνάντησης και η παράταση ολοκληρώθηκαν 1-1, με τον Λεβαντόφσκι να ανοίγει το σκορ μόλις στο 2ο λεπτό και τον Ρενάτο Σάντσες να ισοφαρίζει σο 33΄. «Μοιραίος» για την ομάδα του Άνταμ Ναβάλκα ήταν ο Μπλαστσικόφσκι, που έχασε το τέταρτο πέναλτι.

Polvn;ia---Portogal;ia
Προημιτελικός Πολωνία vs Πορτογαλία – epa05400395 Παίκτες της Πορτογαλίας πανηγυρίζουν μετά τη νίκη τους στα πέναλτι κατά τη διάρκεια του UEFA EURO 2016 προημιτελικού αγώνα μεταξύ της Πολωνίας και της Πορτογαλίας στο Stade Velodrome στη Μασσαλία, τη Γαλλία, 30 Ιουνίου 2016. EPA/OLIVER WEIKEN

Στον ημιτελικό η ομάδα του Φερνάντο Σάντος θα αντιμετωπίσει το νικητή της συνάντησης Βέλγιο-Ουαλία.

Προηγούμενο άρθροΠοδόσφαιρο-Europa League (Α΄ προκριματικός): Αποτελέσματα
Επόμενο άρθροΗμερίδα ευαισθητοποίησης και τελετή αποφοίτησης του Σχολείου Δεύτερης Ευκαιρίας Νάουσας