![PLAT-PARE-(103)](https://emvolos.gr/petros/wp-content/uploads/2018/10/PLAT-PARE-103-696x391.jpg)
Με κάθε επισημότητα εορτάστηκε και φέτος στο Πλατύ Ημαθίας, η εθνική επέτειος του ηρωικού «ΟΧΙ» της Ελλάδας στην Ιταλία.
![Αγαθούλα Γεωργιάδου 1](https://emvolos.gr/petros/wp-content/uploads/2016/10/Αγαθούλα-Γεωργιάδου-1-212x300.jpg)
Οι εορταστικές εκδηλώσεις ξεκίνησαν με την τέλεση της δοξολογίας στον Ιερό Ναό Γεννήσεως της Θεοτόκου από τον εφημέριο πατήρ Χρήστο Μιχαηλίδη, ενώ στην συνέχεια πραγματοποιήθηκε η επιμνημόσυνη δέηση και κατάθεση στεφάνων στο Μνημείο Ηρώων.
Αμέσως μετά ξεκίνησε η καθιερωμένη παρέλαση των μαθητών της Α/βάθμιας και Β/βάθμιας Εκπαίδευσης καθώς και των μελών των πολιτιστικών και αθλητικών συλλόγων Πλατέος τα οποία παρέλασαν με καμάρι και υπερηφάνεια.
Από πλευράς δημοτικής αρχής το παρόν έδωσε ο Αντιδήμαρχος Αλεξάνδρειας κ. Στέφανος Δριστάς, η Πρόεδρος της Δ.Κ Πλατέος κ. Μάρθα Παντοπούλου, ο Διοικητής του Αστυνομικού Σταθμού κ. Κώστας Ζουρνατζής και ο Διευθυντής του Γυμνασίου Πλατέος.
Δείτε το ρεπορτάζ που ακολουθεί:
Δείτε το βίντεο:
Φωτο: