Πλατύ – Λουτρός 1-2 Ψυχωμένος και διαβασμένος ο Ολυμπιακός, μέτριος ο Αστέρας. (Βίντεο – φωτο)

Μόλις τη 2η αγωνιστική η κληρωτίδα του πρωταθλήματος της Β ΕΠΣΗ έβγαλε το μεγάλο ντέρμπι της κατηγορίας, με το παραδοσιακό ματς Πλατύ-Λουτρός. Μια αναμέτρηση που από πέρσι ακόμη είχε την αίγλη μεγάλου παιχνιδιού, αντάξιο άλλων μεγαλύτερης κατηγορίας.

Στη σημερινή αναμέτρηση φάνηκε από την αρχή ότι θα βλέπαμε ένα αμφίρροπο αγώνα. Ο κόσμος μοιρασμένος στην εξέδρα, οι δύο ομάδες ανάλογης δυναμικής, προδιέθεταν για ένα παιχνίδι που θα καθήλωνε την προσοχή των θεατών.

dsc04089
ΑΓΡΟΤΙΚΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ Πλατέος

Πραγματικά με το σφύριγμα της έναρξης, η πρώτη ευκαιρία ανήκει στους γηπεδούχους, όπου σε μία επικίνδυνη κατάσταση στα καρέ του Λουτρού, οι αμυντικοί απομάκρυναν με αυτοθυσία.

Καλή ευκαιρία για τον Λουτρό στο 2΄, με το σουτ του Παπαδόπουλου Δ. να αποκρούει ο Συμεωνίδης.

Στο 8΄ σουτ του Τερζίδη από καλή πλάγια θέση, λίγο άουτ.

dsc04092
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Λουτρού

Στο 10΄ μεγάλη ευκαιρία για τον Λουτρό, με το πλασέ του Παπαδόπουλου Σ. να διώχνεται με προβολή πριν περάσει τη γραμμή από τον Αμαραντίδη.

ΓΚΟΛ..Στο 13΄έγινε το 0-1 με εντυπωσιακό διαγώνιο μακρινό σουτ του Αναστασόπουλου Δ.Ε.

Στο 22΄ έπειτα από φάουλ του Παπαδημητρίου και άστοχη έξοδο του Ταχτατζή, η κεφαλιά του Μηνούδη πέρασε λίγο άουτ.

Στο 31΄ κοντινό πλασέ του Καραούσογλου αποκρούει εντυπωσιακά ο Ταχτατζής.

Στην επανάληψη ο Αγροτικός Αστέρας προσπάθησε να αντιδράσει αλλά μάλλον ανορθοδοξα, με τους παίκτες του Ολυμπιακού να δείχνουν ότι ελέγχουν το ρυθμό του αγώνα και παράλληλα να διαχειρίζονται έξυπνα το υπέρ τους σκορ.

Οι λιγοστές αξιόλογες φάσεις έγιναν προς το τέλος του αγώνα.

ΓΚΟΛ…Στο 74΄ οι φιλοξενούμενοι πήραν αέρα δύο τερμάτων, με τον Αναστασόπουλο Δ.Ε. να ξαναχτυπάει και με πλασέ από κοντά να γράφει το 2-0.

Στο τελευταίο τέταρτο και εμπρός στο φάσμα της διαγραφόμενης ήττας, ο Αστέρας πίεσε ασφυκτικά.

Στο 80΄ σε φάουλ-σέντρα του Παπαδημητρίου η κεφαλιά του Καραούσογλου βρήκε το κάθετο δοκάρι του Ταχτατζή.

ΓΚΟΛ…Στο 85΄ οι ελπίδες των γηπεδούχων αναπτερώθηκαν, με τον Χουσεΐνογλου να μειώνει σε 1-2 με δυνατό σουτ εντός περιοχής.

Τα τελευταία λεπτά έγιναν δραματικά με τους πράσινους να επιτίθονται μαζικά, αλλά τους κόκκινους να αντέχουν στην πίεση και να δικαιώνονται με το σφύριγμα της λήξης.

Στο 89΄την κόκκινη κάρτα (δεύτερη κίτρινη) αντίκρυσε ο Παπαδόπουλος Σ.

Τελικό σκορ 1-2.

dsc04096Διαιτητής της συνάντησης ο κ. Βαράγκας, με βοηθούς τους κκ. Χριστοδούλου και Σαρρηγιαννίδη.

ΑΓΡΟΤΙΚΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ Πλατέος: Συμεωνίδης, Κιοσέογλου(78΄Χουσεΐνογλου), Τσογμελίδης, Αμαραντίδης, Ελευθεριάδης, Μηνούδης, Παπαδημητρίου, Μπακιρτζής, Γιάντζος, Καραούσογλου, Τερζίδης(76΄Σκεντερίδης).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Λουτρού: Ταχτατζής, Τριανταφυλλόπουλος Β.(81΄Τριανταφυλλόπουλος Ι.), Χατζόπουλος(68΄Αναστασόπουλος Δ.Α.), Μουλόπουλος, Αναστασόπουλος Δ.Ε., Πετικόπουλος, Μουσενίκας, Παπαδόπουλος Σ., Συρόπουλος, Καραγκούνης, Παπαδόπουλος Δ.

Δείτε τις δηλώσεις των προπονητών στο βίντεο:

dsc05352_resized2dsc05352_resized3dsc05352_resized4dsc04076dsc04077dsc04082dsc04084dsc04085dsc05321dsc05372dsc05375dsc05429dsc05430dsc05431dsc05440dsc05442dsc05456dsc05475dsc05482dsc05485dsc05496dsc05499dsc05506dsc05507

Προηγούμενο άρθροΠλατύ – Α ημίχρονο – τα γκολ: Αγροτικός Αστέρας Πλατέος 0 – Ολυμπιακός Λουτρού 1 (βίντεο)
Επόμενο άρθροΠΑΟΚ Αλεξάνδρειας – Δόξα Λιανοβεργίου 5-1. Καταιγιστικός ο ΠΑΟΚ του β΄ ημιχρόνου. (βίντεο – φωτο)