![DSC_2815](https://emvolos.gr/petros/wp-content/uploads/2023/12/DSC_2815-696x465.jpg)
Τις πύλες της για δέκατη σεζόν άνοιξε η αστραφτερή εβδομάδα της Αστερούπολης στο Πλατύ Ημαθίας, φιλοδοξώντας να χαρίσει διασκέδαση και ψυχαγωγία σε μικρούς και μεγάλους τις ημέρες των εορτών.
Ρεπορτάζ: Βασίλης Σιμόπουλος
Στην αποψινή αυλαία της πολυδιάστατης γιορτής, την αρχή έκανε ο Σύλλογος Καππαδοκών Ο ΒΑΡΑΣΟΣ, μοιράζοντας στον κόσμο το Στυφούσκο, παραδοσιακό νηστίσιμο καππαδοκικό φαγητό.
Στη συνέχεια ο νέος πρόεδρος της Αστερούπολης Γιώργος Κεκίδης καλωσόρισε τον κόσμο, εκφράζοντας τις χριστουγεννιάτικες ευχές του. Εορταστικό χαιρετισμό απηύθυνε και ο Αντιδήμαρχος Στέφανος Δριστάς. Το σκηνικό κατόπιν μεταφέρθηκε στο ψηλό δέντρο της Αστερούπολης όπου έγινε το συμβολικό άναμμα, με τα παιδιά να δίνουν το σύνθημα.