![5902CA4A-00F7-4009-9A16-80E6B172FCAD](https://emvolos.gr/petros/wp-content/uploads/2023/01/5902CA4A-00F7-4009-9A16-80E6B172FCAD.jpg)
Παρουσία του βουλευτή Σερρών Κωνσταντίνου Μπούμπα
Οι άντρες οικιακά και οι γυναίκες στα καφενεία. Αλλαγή ρόλων. Γυναικοκρατία σε Άνω Καμήλα Μοννοκλησιά & Νέα Πέτρα. Τιμώμενο πρόσωπο η γηραιότερη γυναίκα του χωριού που ήταν και η μάμη. Γνωστή και ως Μπάμπω. Έθιμο από την Ανατολική Θράκη που το έφεραν οι πρόσφυγες πριν απο 100 χρόνια!! Τραγούδια , πειράγματα με τα γνωστά βρεξούδια!! Γλέντι και χορός με τις παραδοσιακές στολές έδωσαν όπως κάθε χρόνο ένα διαφορετικό χρώμα στην καθημερινότητα.