ΠΑΟΚ Αλεξάνδρειας – Αγροτικός Αστέρας Πλατέος 2- 0. Κέρδισε και παραμένει πρώτος – Βίντεο – Φώτο

Δεύτερη συνεχόμενη νίκη σε ντέρμπι στο ΔΑΚ Αλεξάνδρειας από τις ομάδες που διεκδικούν την είσοδο στην τετράδα, πέτυχε σήμερα ο ΠΑΟΚ Αλεξάνδρειας.

Ρεπορτάζ: Στέλιος  Νίκας

Οι γηπεδούχοι κατάφεραν μετά την νίκη επί του ΦΑΣ με 1-0,  να σημειώσουν μία ακόμα νίκη αυτή τη φορά επί του Αγροτικού Αστέρα Πλατέος με 2-0 και να παραμείνουν στην πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα μαζί με το Ροδοχώρι. Το παιχνίδι ήταν μοιρασμένο στο α’ ημίχρονο με τον ΠΑΟΚ να δημιουργεί την πρώτη μεγάλη ευκαιρία στο 18’ με τον Καρατάσιο, όταν με κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ του Αργυρόπουλου, προσπάθησε να παραβιάσει την εστία του Μουσκεφτάρα ο οποίος αντέδρασε σωστά διώχνοντας την μπάλα κόρνερ. Στο 26’ ο Χαραλαμπίδης από αριστερά εκτέλεσε φάουλ η μπάλα βρήκε το οριζόντιο δοκάρι του Θεοδώρου, στην μεγαλύτερη ευκαιρία των φιλοξενούμενων στο σημερινό παιχνίδι . Στο 32’ οι γηπεδούχοι ζήτησαν πέναλτι σε ανατροπή του Κίτσα Γ. από τον Μουσκεφτάρα φάση που η κάμερα του emvolos.gr την έχει πιάσει από κοντά και μπορείτε να βγάλετε τα συμπεράσματα σας. Σκορ ημιχρόνου 0-0.

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι ανέλαβαν τα ηνία του αγώνα, μπήκαν πιο δυνατά στο παιχνίδι και  δημιούργησαν μια εξαιρετική ευκαιρία με τον Κίτσα Γ. ο οποίος δέχθηκε μεταβίβαση από τον Αργυρόπουλο και μέσα από την μεγάλη περιοχή έπιασε σουτ, το οποίο παρεμπόδισε με τάκλιν ο Ελευθεριάδης, στέλνοντας την μπάλα λίγο άουτ. Στο 63’ ο ΠΑΟΚ Αλεξάνδρειας πήρε την πρωτοπορία στο σκορ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Κίτσα Γ.. Το πέναλτι παρεχώρησε ο Μουσκεφτάρας ο οποίος επιχείρησε άστοχη έξοδο γκρεμίζοντας τον Ανδρέα Μπουκλά  του ΠΑΟΚ. Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Καρατάσιος διπλασίασε τα τέρματα των γηπεδούχων, όταν μετά από εκτέλεση κόρνερ και ανάποδη κεφαλιά του Μπουκλά Γ. ο σκόρερ με κοντινή κεφαλιά μέσα από το ύψος της μικρής περιοχής έκανε το 2-0 κλειδώνοντας ουσιαστικά το παιχνίδι, μια και από κει και πέρα δεν σημειώθηκε κάποια αξιόλογη φάση και για τις δύο ομάδες.

Συμπερασματικά θα λέγαμε ότι ο ΠΑΟΚ Αλεξάνδρειας κέρδισε δίκαια το σημερινό παιχνίδι, κέρδισε κατά κράτος στην δύναμη τους αντιπάλους τους, έπαιξε καλύτερα στο μεγαλύτερο διάστημα του παιχνιδιού, πήγαινε τις περισσότερες φορές πρώτος πάνω στις μπάλες και έδειξε ότι δίκαια βρίσκεται στην πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα. Όσον αφορά τους φιλοξενούμενους το πλάνο τους λειτούργησε καλά μέχρι το 60’ όταν κατάφεραν να μπλοκάρουν τους επιθετικούς του ΠΑΟΚ , αλλά μετά το γκολ που δέχθηκαν και το γρήγορο 2-0 δεν έβγαλαν αντίδραση, δεν υπήρξε plan b και ηττήθηκαν φυσιολογικά. Επόμενο παιχνίδι για τον ΠΑΟΚ η εκτός έδρας αναμέτρηση με τον Αχιλλέα Νάουσας, ενώ ο Αγροτικός Αστέρας Πλατέος υποδέχεται  τον Άρη Παλαιοχωρίου.

Διαιτητής ο κος Μαυρίδης με βοηθούς τους κ.κ Κεσισογλου, Τρυψιάνης άπαντες από τον Σύνδεσμο Πέλλας.

ΠΑΟΚ Αλεξάνδρειας

Θεοδώρου, Βουλγαρόπουλος(56’ Βουλγαρόπουλος) , Κούκλας Α., Μπουκλάς Γ., Μπουκλάς Α., Καρατάσιος, Χαρισούδης(83’ Ζωγράφος) , Φωτιάδης(78’ Πέτκος) , Κίτσας Γ., Αργυρόπουλος, Πετράι(87’ Κούκλας Χ.).

Αγροτικός Αστήρ Πλατέος

Μουσκεφτάρας, Ιορδανόπουλος, Μπαντής, Ελευθεριάδης(85’ Καραούσογλου), Σερμπίνης, Χαλβατζής, Κούκλας Α. (71’ Αντωνίου), Χαραλαμπίδης(58’ Ανάστασης) , Μοσχόπουλος Γ., Καραντουλαμάς, Κίρτσογλου.

ΠΑ ΑΛ ΑΓΡ ΑΣΤ 1 ΠΑ ΑΛ ΑΓΡ ΑΣΤ 2 ΠΑ ΑΛ ΑΓΡ ΑΣΤ 3 ΠΑ ΑΛ ΑΓΡ ΑΣΤ 4 ΠΑ ΑΛ ΑΓΡ ΑΣΤ 5 ΠΑ ΑΛ ΑΓΡ ΑΣΤ 6 ΠΑ ΑΛ ΑΓΡ ΑΣΤ 7 ΠΑ ΑΛ ΑΓΡ ΑΣΤ 8 ΠΑ ΑΛ ΑΓΡ ΑΣΤ 9 ΠΑ ΑΛ ΑΓΡ ΑΣΤ 10 ΠΑ ΑΛ ΑΓΡ ΑΣΤ 11 ΠΑ ΑΛ ΑΓΡ ΑΣΤ 12 ΠΑ ΑΛ ΑΓΡ ΑΣΤ 13 ΠΑ ΑΛ ΑΓΡ ΑΣΤ 14 ΠΑ ΑΛ ΑΓΡ ΑΣΤ 15 ΠΑ ΑΛ ΑΓΡ ΑΣΤ 16 ΠΑ ΑΛ ΑΓΡ ΑΣΤ 17 ΠΑ ΑΛ ΑΓΡ ΑΣΤ 18 ΠΑ ΑΛ ΑΓΡ ΑΣΤ 19 ΠΑ ΑΛ ΑΓΡ ΑΣΤ 20 ΠΑ ΑΛ ΑΓΡ ΑΣΤ 21 ΠΑ ΑΛ ΑΓΡ ΑΣΤ 22 ΠΑ ΑΛ ΑΓΡ ΑΣΤ 23

Προηγούμενο άρθροΑ ΕΠΣ Ημαθίας (22η αγ.): Αποτελέσματα – Βαθμολογία – Επόμενη αγωνιστική
Επόμενο άρθροΦίλιππος Μελίκης – Μ. Αλέξανδρος Τρικάλων 2-4. Έβρεχε ..γκολ! – βίντεο – φωτό