ΠΑΟ Κουφαλίων – Βέροια 2-2. Σπατάλησε το α’ ημίχρονο, θύμισε «Βασίλισσα» στο τέλος – Βίντεο – Φώτο

Χωρίς να πιάσει στάνταρ απόδοσης που να δικαιολογούν τον τίτλο του φαβορί , η Βέροια έφυγε με τον βαθμό της ισοπαλίας από το γήπεδο της Χαλκηδόνας, όπου αντιμετώπισε τον ΠΑΟ Κουφαλίων με το τελικό δείκτη του σκορ να δείχνει  2-2.

Ρεπορτάζ: Στέλιος  Νίκας

Ο κόσμος  της Βέροιας σε ένα ακόμη παιχνίδι δήλωσε παρόν, καθώς πάνω από 400 φίλοι της «Βασίλισσας» βρέθηκαν στις εξέδρες του γηπέδου της Χαλκηδόνας για να παρακολουθήσουν την αγαπημένη τους ομάδα . Η  Βέροια σπατάλησε το πρώτο ημίχρονο, καθώς δεν μπόρεσε να δημιουργήσει κάποια αξιόλογη φάση στο διάστημα αυτό. Οι γηπεδούχοι μπήκαν μπροστά στο σκορ στο 18’   με απευθείας χτύπημα φάουλ του Λιόντα, ο οποίος σημάδεψε σωστά και παραβίασε την εστία του Μπλατσιώτη. Καμία άλλη αξιόλογη φάση που χρήζει αναφοράς δεν σημειώθηκε στο διάστημα του πρώτου ημιχρόνου και από τις δύο ομάδες, με το σφύριγμα της λήξης του α’ ημιχρόνου να βρίσκει τους γηπεδούχους να προηγούνται με 1-0.

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι και κατάφεραν στο 50’  να διπλασιάσουν τα τέρματά τους με τον Ανδρέου,  ο οποίος από κοντά με κεφαλιά έκανε το 2-0 ύστερα από εκτέλεση φάουλ του Γιαννουπλάκη. Στη συνέχεια η Βέροια έβγαλε αντίδραση παίζοντας πολύ καλά στο τελευταίο 25λεπτο και κατάφερε στο 71’ και στο 80’ με  τον Τσικόπουλο  να φέρνει το παιχνίδι στα ίσια, ενώ στο 86’ είχε δοκάρι με τον Ιωάννου  και δύο λεπτά αργότερα με τον ίδιο ποδοσφαιριστή έχασε πολύ μεγάλη ευκαιρία  από κοντά να παραβιάσει την εστία του Κασαπίδη. Το τελικό σφύριγμα βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες με 2-2.

Συμπερασματικά θα λέγαμε ότι το αποτέλεσμα κρίνεται δίκαιο με βάση την συνολική εικόνα του παιχνιδιού, ενώ αφήνει και κάποια πικρία στους φίλους της» Βασίλισσας» γιατί με την απόδοση που είχε στο τελευταίο μέρος του παιχνιδιού θα μπορούσε να φύγει με το τρίποντο από την Χαλκηδόνα. Από την άλλη ο ΠΑΟ Κουφαλίων έδειξε αδυναμία να διαχειριστεί το σκορ, καθώς παρότι προηγήθηκε με δύο στημένα, δεν κατάφερε να διατηρήσει την πρωτοπορία στο σκορ και να φύγει με κάτι περισσότερο από το σημερινό παιχνίδι. Εκείνο που κρατά ο Νίκος Παπανώτας από την σημερινή συνάντηση είναι η αντίδραση των ποδοσφαιριστών του μετά το 2-0 που κατάφεραν να πετύχουν δύο τέρματα και να φύγουν με το βαθμό της ισοπαλίας από το σημερινό παιχνίδι(βοήθησαν και οι γρήγορες αλλαγές) , ενώ αν ήταν πιο τυχεροί θα μπορούσαν να πάρουν και τους τρεις βαθμούς με βάση τις ευκαιρίες που έχασαν. Πάντως η «Βασίλισσα» φωνάζει ότι θέλει ενίσχυση κυρίως στο κομμάτι της δημιουργίας και της εκτέλεσης, καθώς δεν δικαιολογείται σε παιχνίδια σαν το σημερινό να αφήνει βαθμούς. Επόμενο παιχνίδι για τη Βέροια την επόμενη Κυριακή 4 Νοεμβρίου όπου υποδέχεται στο γήπεδο της τον Μελιτέα Μελίτης.

Διαιτητής ο κος Τσιμεντεριδης με βοηθούς τους κ.κ Τζιουβαρα, Βογδόπουλο.

ΠΑΟ Κουφαλίων

Κασαπίδης, Χαραλαμπίδης(52’’ Καζανάς), Μαργαρίτης, Κοντσίδης, Ανδρέου, Λιόντας, Γιαννουπλάκης (63’ Αγτζίδης), Γολιδόπουλος, Ατζαμιδάκης, Χατζής(76’ Πολίτης) Παπαοικονόμου(70’ Υψηλός)

Βέροια

Μπλατσιώτης , Μούχαλης Ζούρκος (46’ Μυλωνάς), Τσουλχάη,(52’ Ζυγκερίδης), Μαραγκός, Μισαηλίδης, Μπλέτσας (68’ Κανούλας), Βεργώνης, Κυριακίδης, Μπακάλης (51’ Ιωάννου), Τσικόπουλος.

KOYFA BER 1 KOYFA BER 2 KOYFA BER 3 KOYFA BER 4 KOYFA BER 5 KOYFA BER 6 KOYFA BER 7 KOYFA BER 8 KOYFA BER 9 KOYFA BER 10 KOYFA BER 11 KOYFA BER 12 KOYFA BER 13 KOYFA BER 14 KOYFA BER 15 KOYFA BER 16 KOYFA BER 17 KOYFA BER 18 KOYFA BER 19 KOYFA BER 20 KOYFA BER 21 KOYFA BER 22 KOYFA BER 23 KOYFA BER 24 KOYFA BER 25 KOYFA BER 26

Προηγούμενο άρθροΑ ΕΠΣ Ημαθίας (7η αγ.): Αποτελέσματα – Βαθμολογία – Επόμενη αγωνιστική
Επόμενο άρθροΝίκη Αγκαθιάς – Μακεδονικός 1 – 1. Φωνάζουν για τη διαιτησία οι Αγκαθιώτες. – βίντεο – φωτό