![PALIOX-4e-(42)](https://emvolos.gr/petros/wp-content/uploads/2018/02/PALIOX-4e-42-696x522.jpg)
Ο σημερινός σταθμός της εκπομπής «Στον τόπο που γεννήθηκα» του ραδιοτηλεοπτικού σταθμού 4Ε, ήταν το Παλαιοχώρι Ημαθίας.
![Αγαθούλα Γεωργιάδου 1](https://emvolos.gr/petros/wp-content/uploads/2016/10/Αγαθούλα-Γεωργιάδου-1-212x300.jpg)
Από νωρίς το πρωί ξεκίνησαν τα γυρίσματα της εκπομπής σε διάφορα σημεία του χωριού για να παρουσιαστούν οι παραδόσεις, τα ήθη-έθιμα και η ιστορία της περιοχής.
Το μεσημέρι στον αύλειο χώρο του Δημοτικού Σχολείου οι χορευτές και χορεύτριες του Πολιτιστικού Συλλόγου Παλαιοχωρίου-Λιανοβεργίου «Ο ΦΙΛΙΠΠΟΣ», χόρεψαν εντυπωσιακούς παραδοσιακούς χορούς και οι κυρίες του χωριού παρουσίασαν συνταγές από την τοπική κουζίνα.
Η εκπομπή με το αφιέρωμα στο Παλαιοχώρι Ημαθίας θα μεταδοθεί την επόμενη ή μεθεπόμενη Κυριακή στις 1 το μεσημέρι. Θα υπάρξει ανακοίνωση για την συγκεκριμένη ημερομηνία προβολής.
Δείτε τα καλύτερα στιγμιότυπα των γυρισμάτων στο Δημοτικό Σχολείο παρακάτω: