Ολυμπιακός Κυμίνων – Βέροια 0-3. Έδειξε ότι θα είναι το «αφεντικό» το 2019 – Βίντεο – Φώτο

Παίζοντας τόσο όσο έπρεπε η «Βασίλισσα» επικράτησε μέσα στην δύσκολη έδρα του Ολυμπιακού Κυμίνων με 0-3  νικώντας και τις κακές καιρικές συνθήκες που επικράτησαν κατά την διάρκεια της αναμέτρησης.

Κρύο, δυνατός αέρας και κατά διαστήματα βροχή δυσκόλεψαν τις προσπάθειες των ποδοσφαιριστών οι οποίοι κατέβαλαν φιλότιμες προσπάθειες να ανταποκριθούν στις ιδιαίτερες απαιτήσεις του σημερινού αγώνα. Η Βέροια στο πρώτο ημίχρονο είχε κόντρα τον πολύ δυνατό αέρα ο οποίος δυσκόλεψε πολύ τις προσπάθειες των ποδοσφαιριστών της. Στο 3’ ο Χατζάρας σούταρε δυνατά με την μπάλα να φεύγει άουτ. Στο 23’ τα Κύμινα έχασαν τη μεγάλη ευκαιρία να ανοίξουν το σκορ όταν από κοντά και σε φάση διάρκειας δεν μπόρεσαν να στείλουν την μπάλα στα δίχτυα του Κοντογουλίδη ο Αμανατίδης και ο Αυγέρος καθότι ο τερματοφύλακας της Βέροιας αντέδρασε  σωστά.

Στο 37’ η Βέροια  ευτύχησε να ανοίξει το σκορ όταν ο Μούχαλης επιχείρησε πλάγιο και από λάθος αμυντικού ο Παπουτσίδης με κεφαλιά έκανε το 0-1 δίνοντας την πρωτοπορία στους φιλοξενούμενους. Στο 43’ η Βέροια έκανε το 0-2 με τον συνήθη ύποπτο Σάκη Κανούλα ο οποίος δέχτηκε την μπάλα από τον Σκαθαρούδη και με εξουδετερωμένο τον τερματοφύλακα  από κοντά έκανε το 0-2 δίνοντας προβάδισμα ασφαλείας στους φιλοξενούμενους. Σκορ ημιχρόνου 0-2.

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να ξαναμπούν στο παιχνίδι είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων χωρίς όμως να δημιουργήσουν τη μεγάλη ευκαιρία. Στο 66’   μία υποδειγματική εκτέλεση φάουλ του Κανούλα ο οποίος με λόμπα  έστειλε την μπάλα στο Μπλέτσα ο οποίος από κοντά την έστειλε στα δίχτυα γράφοντας το 0-3 και κάπου εκεί έπεσαν οι τίτλοι τέλους για την σημερινή αναμέτρηση. Οι γηπεδούχοι είχαν μια καλή φάση με τον Παρρά στο 69’ το σουτ του οποίου απέκρουσε ο Κοντογουλίδης. Τα  υπόλοιπα λεπτά ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα και για τις δύο ομάδες, καθώς το δυνατό κρύο και η βροχή που επικρατούσε δεν επέτρεψαν να παιχτεί καλό ποδόσφαιρο.

Συμπερασματικά θα λέγαμε ότι η Βέροια κέρδισε δίκαια το σημερινό παιχνίδι μετουσίωσε τις φάσεις που δημιούργησε σε γκολ και μπόρεσε να ανταπεξέλθει στις δύσκολες λόγω καιρικών συνθηκών ιδιαιτερότητες του σημερινού ματς.  Από την άλλη Ολυμπιακός Κυμίνων είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων στο δεύτερο ημίχρονο αλλά δεν μπόρεσε να δημιουργήσει τις φάσεις για να μπορέσει να ξαναμπεί στο παιχνίδι.

Διαιτητής ο κος Θεοχάρης με βοηθούς τους κ.κ Νίκζα, Αναστασίου.

Ολυμπιακός Κυμίνων

Μπαϊμάκης, Τοπαλίδης, Τρικαλινός (21’ Κυριακίδης), Τσακίρης, Μεσιάρης, Αυγέρος, Αμανατίδης, Κλάπης (80’ Γιάντσος), Μαραντίδης (55’ Παρράς), Γανοτάκης, Τσελέπης.

Βέροια

Κοντογουλίδης, Μούχαλης, Κυριακίδης, Μουρατίδης, Παπουτσίδης (65’ Σοφιανίδης), Μπακάλης, Βεργώνης, Μπλέτσας (77’ Ζούρκος), Κανούλας, Σκαθαρούδης (70’ Μυλωνάς), Χατζάρας (58’ Τσικόπουλος).

OL KYM BER 1 OL KYM BER 2 OL KYM BER 3 OL KYM BER 4 OL KYM BER 5 OL KYM BER 6 OL KYM BER 7 OL KYM BER 8 OL KYM BER 9 OL KYM BER 10 OL KYM BER 11 OL KYM BER 12 OL KYM BER 13 OL KYM BER 14

Προηγούμενο άρθροΝίκη Αγκαθιάς – Ερμής Αμυνταίου 1-0. Σπουδαία νίκη της Αγκαθιάς με γκολάρα του Αβραμόπουλου. – βίντεο – φωτό
Επόμενο άρθροΓ Εθνική – 2ος όμιλος: Αποτελέσματα – Βαθμολογία – Επόμενη αγωνιστική