![Άννα-Κορακάκη-Χάλκινο-μετάλλιο-στο-Ριο](https://emvolos.gr/petros/wp-content/uploads/2016/08/Άννα-Κορακάκη-Χάλκινο-μετάλλιο-στο-Ριο-696x476.jpg)
Το χάλκινο μετάλλιο κατέκτησε η Άννα Κορακάκη στον τελικό των 10μ. αεροβόλο πιστόλι στο Ολυμπιακό τουρνουά σκοποβολής του Ρίο.
![Άννα-Κορακάκη-Χάλκινο-μετάλλιο-στο-Ριο](http://emvolos.gr/petros/wp-content/uploads/2016/08/Άννα-Κορακάκη-Χάλκινο-μετάλλιο-στο-Ριο.jpg)
Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια κατέκτησε το πρώτο ελληνικό μετάλλιο στη διοργάνωση των Ολυμπιακών Αγώνων του Ρίο και το πρώτο στη σκοποβολή μετά το 1920, όταν η εθνική ομάδα ανδρών είχε πάρει ασημένιο στην Αμβέρσα, στο αυτόματο πιστόλι 30μ. Το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε η Κινέζα Ζανγκ Μενγκχούε, ενώ το ασημένιο πήρε η Ρωσίδα Βιταλίνα Μπατσαράσκινα.
![16932408](http://emvolos.gr/petros/wp-content/uploads/2016/08/16932408.jpg)
Το μήνυμα του πρωθυπουργού για το μετάλλιο στην Άννα Κορακάκη
“Η κατάκτηση του χάλκινου από την Άννα Κορακάκη μας κάνει υπερήφανους & μας γεμίζει από χαρά!. Συγχαρητήρια Άννα”, αναφέρει με ανάρτησή του στον προσωπικό του λογαριασμό στο Twitter ο πρωθυπουργός Αλέξης Τσίπρας.