ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ: Χρυσό μετάλλιο για την Ελλάδα στην Ενόργανη γυμναστική από τον Λευτέρη Πετρούνια στους κρίκους

Εντυπωσιακός για άλλη μια φορά ο Λευτέρης Πετρούνιας κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στους κρίκους της ενόργανης γυμναστικής. Ο Έλληνας πρωταθλητής κόσμου και Ευρώπης, στέφθηκε και Ολυμπιονίκης με 16,000 βαθμούς στον τελικό του οργάνου και με μια άσκηση που είχε συντελεστή δυσκολίας 6,80 και βαθμολογήθηκε με 9,200 στην εκτέλεση!

Αυτό είναι το πρώτο μετάλλιο για την ελληνική γυμναστική μετά από 12 χρόνια, τότε που στην Αθήνα το 2004 ο Δημοσθέσης Ταμπάκος είχε κατακτήσει κι αυτός το χρυσό στους κρίκους.

Χρυσό-Πετρούνιας
Ολυμπιακοί Αγώνες 2016 – Ενόργανη Γυμναστική – Χρυσό μετάλλιο κέρδισε ο Έλληνας αθλητής Ελευθέριος Πετρούνιας , το ασημένιο μετάλλιο κέρδισε ο Άρθουρ Zanetti από την Βραζιλία και το χάλκινο μετάλλιο ο Denis Abliazin από την Ρωσία. Τελικός ανδρών Ολυμπιακοί Αγώνες στο Ρίο 2016 – EPA/HOW HWEE YOUNG

Το ασημένιο κατέκτησε ο Βραζιλιάνος Ολυμπιονίκης του Λονδίνου Αρτούρ Ζανέτι με 15,766 (6,70) και το χάλκινο ο Ρώσος Ντένις Αμπλιάζιν με 15,700β. (6,80)

Προηγούμενο άρθροΑλεξάνδρεια: Έκθεση Εικαστικών του Διονύση Χατζόπουλου – (βίντεο- εικόνες)
Επόμενο άρθροΑλεξάνδρεια: Ξεκίνησε πριν από λίγο η Λιτάνευση της χαριτόβρυτος Εικόνας της “Παναγιάς της Γαλιλαίας”