![1-και-5-Δημοτικά-Σχολεία-Αλεξάνδρειας-2](https://emvolos.gr/petros/wp-content/uploads/2019/01/1-και-5-Δημοτικά-Σχολεία-Αλεξάνδρειας-2-696x365.jpg)
Ο Αντιπεριφερειαρχης Κώστας Καλαϊτζίδης αφού λάβει υπόψη του τις εισηγήσεις των αντιδημάρχων Παιδείας των τριών δήμων θα αποφασίσει για την λειτουργία ή μη των σχολείων της Ημαθίας για αύριο Παρασκευή 11 Ιανουαρίου.
Μέχρι το μεσημέρι αναμένεται η σχετική απόφαση. Αξίζει να σημειωθεί ότι οι δήμαρχοι μπορούν να λάβουν σχετικές αποφάσεις μέχρι 3 συνεχόμενες ημέρες για κλείσιμο σχολείων λόγω καιρικών συνθηκών. Ο δήμαρχος Αλεξάνδρειας Παναγιώτης Γκυρίνης εξάντλησε το περιθώριο αυτό και τώρα την σχετική απόφαση θα λάβει η Αντιπεριφέρεια . Το πιο πιθανό σενάριο είναι τα σχολεία να παραμείνουν κλειστά λόγω της ισχυρής χιονόπτωση που έπληξε τα σχολεία που ανήκουν στο Δήμο Αλεξάνδρειας.