Νίκη Βόλου-Μ. Αλέξανδρος Τρικάλων 4-1. Αδικεί το τελικό σκορ την προσπάθεια του Μέγα. Δηλώσεις Τάκη Παπαδόπουλου, Γ. Κίτσα. – Βίντεο – Φώτο

Το φετινό ταξίδι του Μέγα Αλέξανδρο Τρικάλων τελείωσε σήμερα στο ΔΑΚ Κατερίνης καθώς οι πράσινοι ηττήθηκαν με 4-1 από την ιστορική Νίκη Βόλου και αποχαιρέτησαν το θεσμό του κυπέλλου.

Το τελικό αποτέλεσμα δεν αποδίδει δικαιοσύνη καθώς στο α’ημίχρονο ο Μέγας κοίταξε την  αντίπαλο του στα μάτια, δημιούργησε ευκαιρίες αλλά δεν είχε την τύχη με το μέρος του καθώς οι προσπάθειες που επιχείρησε ο Γ.  Κίτσας έφυγαν μόλις άουτ. Η Νίκη άνοιξε το σκορ στο 4’ με τον Καρτσαμπά Χρ. με κοντινό πλασέ ύστερα από εξαιρετική εκτέλεση φάουλ του Μέτσε. Στο 23’ και στο 30’ ο Γκόγκιτς έχασε τις ευκαιρίες που προαναφέραμε ενώ λίγα λεπτά αργότερα ο Κίτσας Ε. έδιωξε την μπάλα πάνω στην γραμμή από κεφαλιά του Ιορδανίδη. Στην επανάληψη  η Νίκη διπλασίασε τα τέρματα της στο 55’  με δεξί σουτ του Ιορδανίδη.

Στο 63’ η Νίκη Βόλου κέρδισε πέναλτι το οποίον χτύπησε ο Μέτσε αλλά ο Αργυρόπουλος πέφτοντας στην δεξιά γωνία του απέκρουσε. Στο 75’ ο Μέγας συνέχισε με 10 ποδοσφαιριστές καθώς αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα ο Κίτσας Γ. Στο 86’ ο Τσουλχάη μείωσε σε 2-1 δίνοντας ελπίδες στα Τρίκαλα, όταν μετά από μεταβίβαση του Κιρκιλιανίδη βγήκε πρώτος μπροστά στην εστία της Νίκης και με πλασέ νίκησε τον ανήμπορο να αντιδράσει Θεολόγη.

Στο 90’ ο Αναστασίου έκανε το 3-1 για την Νίκη ενώ τον δείκτη του σκορ έκλεισε στο 90’  ο Αλ. Καρτσαμπάς δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της ομάδας του. Συμπερασματικά θα λέγαμε ότι η Νίκη Βόλου κέρδισε δίκαια το σημερινό παιχνίδι ενώ για τον Μέγα Αλέξανδρο  το παιχνίδι χάθηκε στο πρώτο ημίχρονο με τις χαμένες ευκαιρίες του Γιώργου Κίτσα ενώ η γενικότερη παρουσία του Μέγα στο σημερινό παιχνίδι κυμάνθηκε σε πολύ καλά επίπεδα κυρίως στο πρώτο ημίχρονο.

Με αρκετά παράπονα κυρίως από την μεριά του Μέγα Αλέξανδρου Τρικάλων η διαιτησία των Γκαραγκάνη, Μηνούδη, Σαλτσίδη.