Νίκη Αγκαθιάς – ΠΣ Βέροια 0 – 0. – Κόλλησαν στη μετριότητα οι δύο μονομάχοι, δίκαιη η ισοπαλία. – βίντεο – φωτό

Στο “λευκό” 0-0 κόλλησαν  Αγκαθιά και Βέροια, στο μεγάλο ντέρμπι της 21ης αγωνιστικής του 2ου ομίλου της Γ Εθνικής κατηγορίας.

Ρεπορτάζ: Βασίλης Σιμόπουλος – Στέλιος Νίκας – Ειρήνη Τεν Παπ – Βασίλειος Κοσμάς Γκίνης

Σε ένα κατάμεστο γήπεδο από φιλάθλους των δύο ομάδων, οι δύο πρωταγωνίστριες ομάδες του πρωταθλήματος διεκδίκησαν με πάθος τη νίκη, δίχως όμως να τα καταφέρουν στην παραγωγή φάσεων, αφού στην ουσία οι άμυνες υπερίσχυσαν των αντίπαλων επιθετικών.

Με ελαφρά υπεροχή της “Βασίλισσας” ξεκίνησε το ντέρμπι, ενώ η Νίκη από την πλευρά της κοίταξε να οργανωθεί πρώτα αμυντικά, αναζητώντας τις επικίνδυνες αντεπιθέσεις. Στο 20΄ η Βέροια απείλησε με τον Κανούλα, όμως η μεγάλη φάση του ημιχρόνου έγινε από την Αγκαθιά. Ήταν το 23΄ όταν ο Σούκιας έβγαλε την μπροστινή μπαλιά για τον Γκελοσάνι που μαρκαρίστηκε καθαρά από τον Μουρατίδη, με τη μπάλα όμως να βρίσκει στο χέρι του αμυντικού της Βέροιας και τον διαιτητή κ. Πολυχρόνη να καταλογίζει αμέσως το πέναλτι. Την εσχάτη των ποινών εκτέλεσε στο 24΄ ο Σούκιας, όμως ο Κοντογουλίδης απόκρουσε εντυπωσιακά πέφτοντας εντυπωσιακά στην αριστερή του γωνία. Με μια δυο μικροαπειλές των φιλοξενούμενων για την εστία του Τόλιου τέλειωσε το πρώτο ημίχρονο, που βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες χωρίς τέρματα.

Το ίδιο σκηνικό είχαμε και στην επανάληψη, με την υπεροχή και κατοχή μπάλας να εναλλάσσεται κατά διαστήματα από τις δύο ομάδες που προσπαθούσαν μάταια να δημιουργήσουν κινδύνους στις αντίπαλες εστίες. Στο 60΄ από επικίνδυνο γύρισμα του Λιόλιου ο Μουρατίδης έκοψε με σωτήριο τάκλιν προ του Κοντογουλίδη. Η φάση που θα συζητηθεί  περισσότερο από κάθε άλλη, ήταν αυτή του 89΄ όταν οι παίκτες της Βέροιας διαμαρτυρήθηκαν έντονα για πέναλτι που τους αρνήθηκε ο διαιτητής. Ήταν ο Καράμπελας που εκτέλεσε καλοχτυπημένο φάουλ στην καρδιά της άμυνας της Αγκαθιάς, ενώ σημειώθηκε τριπλή(!) σύγκρουση στον αέρα μεταξύ Ζαρογιάννη-Μουρατίδη-Τόλιου, με τους φιλοξενούμενους να ζητούν έντονα τον καταλογισμό του υπέρ τους πέναλτι.. Στις καθυστερήσεις του αγώνα αποβλήθηκε ο Βαγγέλης Αβραμόπουλος αντικρίζοντας δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Τελικό αποτέλεσμα 0-0.

Εδώ να σημειωθεί ότι το ντέρμπι παρά το γεγονός ότι διεξήχθη σε αθλητικά και κόσμια πλαίσια, μετά τη λήξη του αγώνα σημειώθηκαν αψιμαχίες μεταξύ των ποδοσφαιριστών των δύο ομάδων, με τις αστυνομικές δυνάμεις να επεμβαίνουν έγκαιρα αποτρέποντας τη γενίκευση των επεισοδίων.

Διαιτητής ο κ. Πολυχρονίου, βοηθοί οι κ.κ. Βρούζος και Κουτσικανίδης, όλοι του συνδέσμου Πιερίας.

Νίκη Αγκαθιάς: Τόλιος, Λιόλιος, Ζαρογιάννης (90+ Πατσιαβούρας), Αβραμόπουλος, Κίτσας Ελ, Κασαπίδης, Τριανταφυλλίδης, Σούκιας (80΄ Κίτσας Ευγ.), Χατζόπουλος, Γκελοσάνι (90+ Γιαννόπουλος), Προβατίδης (66΄ Μούδιος).

ΠΣ Βέροια: Κοντογουλίδης, Μούχαλης, Κυριακίδης, Μουρατίδης, Μαραγκός, Μπακάλης, Σκαθαρούδης (82΄ Καράμπελας), Μπλέτσας (68΄ Τσικόπουλος), Κανούλας, Ταΐρης, Χαντζάρας (78΄ Μυλωνάς).