Νίκη Αγκαθιάς – ΠΑΟΚ Αλεξάνδρειας 2-0: Η Νίκη το τρίποντο, ο ΠΑΟΚ τις εντυπώσεις. Βίντεο – φωτο

Επιστροφή στους αγώνες μετά το ρεπό για τη Νίκη Αγκαθιάς, αλλά και του ΠΑΟΚ Αλεξάνδρειας στο ίδιο γήπεδο έπειτα από τρεις μέρες ως φιλοξενούμενος αυτή τη φορά, στα πλαίσια της 3ης εμβόλιμης αγωνιστικής του 2ου ομίλου της Γ Εθνικής.

Οι γηπεδούχοι επιβεβαίωσαν τον τίτλο του φαβορί στο γειτονικό ημαθιώτικο ντέρμπι επικρατώντας με 2-0, χωρίς όμως να θέλξουν με τη συνολική απόδοσή τους. Πάντως σίγουρα το συγκρότημα του Δημήτρη Χριστοφορίδη πήρε δίκαιη νίκη, την πρώτη στο φετινό μαραθώνιο του πρωταθλήματος. Οι γηπεδούχοι σκόραραν δύο φορές –μία σε κάθε ημίχρονο- ενώ διαμαρτυρήθηκαν για τρεις περιπτώσεις πέναλτι που δεν δόθηκαν υπέρ τους. Τα δύο γκολ πέτυχαν οι Ευθυμίου στο 28΄ και ο Ζυγκερίδης στο 85΄. Καλές ευκαιρίες έχασε ο Ζυγκερίδης στο 2΄, 45΄+, 50΄, 90΄.

Η ομάδα του Φώτη Παπαδόπουλου φάνηκε σαφώς πιο βελτιωμένη σε σχέση με το πρώτο παιχνίδι της και ιδιαίτερα στην επανάληψη υπήρχαν στιγμές που πίεσε για την ισοφάριση, δημιουργώντας άγχος στους έμπειρους παίκτες της Αγκαθιάς. Ευκαιρίες να σκοράρουν έχασαν οι Μελάς στο 44΄, Πέτκος στο 45΄ και ο Σακαλής στο 65΄ και στο 92΄ (η τελευταία ήταν και η πιο κλασική).

Διατητής o κ. Μαυρίδης, βοηθοί οι κ.κ. Παπαδάκης – Μπέκας (Ημαθίας).

Νίκη Αγκαθιάς (Χριστοφορίδης): Ιωαννίδης, Ευθυμίου (71΄ Καλυβιώτης), Κυριαλάνης, Ράδης, Τσιούχας, Μωυσίδης Ι. (70΄ Μωυσίδης Ν.), Καγκελίδης, Ζυγκερίδης, Δημητριάδης (52΄ Βασάρας), Καλογιαννίδης (90΄ Γκιλιόπουλος), Καραγιάννης (52΄ Παπαδόπουλος).

ΠΑΟΚ Αλεξάνδρειας (Παπαδόπουλος): Προδρόμου, Φουρκιώτης (89΄ Τσικερτζής), Νταμπώσης, Κολίτσης, Κοντογιάννης, Σακαλής, Χασιώτης, Δήμου, Τεπετός, Πέτκος, Μελάς.

DSC2737 DSC2740 DSC2742 DSC 2744 DSC 2745 DSC 2747 DSC 2748 DSC 2749 DSC 2750 DSC 2751 DSC 2752 DSC 2753

Προηγούμενο άρθροΓ Εθνική – 2ος όμιλος: Αποτελέσματα – Βαθμολογία 3η αγ. (εμβόλιμη)
Επόμενο άρθροΠώς κατανέμονται γεωγραφικά τα 865 νέα κρούσματα κορονοϊού στην Ελλάδα