Νίκη Αγκαθιάς – ΠΑΟ Κουφαλίων 2-0. Με ψυχή η Αγκαθιά, υπέταξε ένα σπουδαίο αντίπαλο. – βίντεο – φωτο

Μια ψυχωμένη και αποφασιστική Νίκη Αγκαθιάς επικράτησε 2-0 του ισχυρού ΠΑΟ Κουφαλίων, μιας ομάδας εκ των πιο ποιοτικών του 2ου ομίλου της Γ Εθνικής.

Ρεπορτάζ: Βασίλης Σιμόπουλος – Στέλιος Νίκας – Ειρήνη Τεν Παπ

Ήταν ένα από τα κλασικά γειτονικά ντέρμπι της κατηγορίας, με τις δύο ομάδες να παρουσιάζουν μέτριο θέαμα στο πρώτο ημίχρονο και τους φιλοξενούμενους να διατηρούν την υπεροχή των κινήσεων. Στις πιο καλές στιγμές συγκαταλέγονται δύο φάσεις για τους γηπεδούχους. Η κεφαλιά του Ζυγκερίδη στο 26΄ που μπλόκαρε πάνω στη γραμμή ο Πατσογιώργος και ένα γυριστό σουτ εκτός περιοχής του Βασάρα που πέρασε λίγο άουτ.

Στο 30΄ οι φιλοξενούμενοι διαμαρτυρήθηκαν όταν ακυρώθηκε γκολ του Παπαδάκη ως οφσάιντ. Με την έναρξη της επανάληψης όλα έδειχναν ότι χρειαζόταν ένα «τσακ» για να αλλάξει το μομέντουμ του αγώνα. Ενός ντέρμπι που από την αρχή φάνταζε ότι θα κρινόταν στη λεπτομέρεια. Και αυτή ήρθε στο δίλεπτο 61΄-62΄, όταν αρχικά ο ΠΑΟ Κουφαλίων έφτασε μια ανάσα από το γκολ όταν ο Αντωνιάδης Π. με απευθείας εκτέλεση φάουλ σημάδεψε το δοκάρι, ενώ ο Στεφανίδης δεν μπόρεσε στη συνέχεια να σκοράρει εξ’ επαφής.

Αμέσως μετά και στην αντεπίθεση, η Νίκη ευτύχησε να ανοίξει το σκορ. Ο νεοεισελθών Καραγιάννης βρήκε ανοργάνωτη την αντίπαλη άμυνα επελαύνοντας στην αντίπαλη περιοχή, την κατάλληλη στιγμή έδωσε την ασίστ στον Βασάρα που από κοντά και σε άδειο τέρμα χρίστηκε σκόρερ (1-0). Η ομάδα του Νίκου Θεοδοσιάδη έβγαλε αμέσα αντίδραση, πιέζοντας μέχρι το τέλος για την ισοφάριση.

Στο 86΄ κλασική ευκαιρία για τα Κουφάλια, με τον γκολκίπερ Ιωαννίδη να αποκρούει σωτήρια την κοντινή κεφαλιά του Μπουγαΐδη. Η τύχη γύρισε την πλάτη στους φιλοξενούμενους προς το φινάλε, αφού ο Αντωνιάδης και ο Βαρότσης δεν μπόρεσαν να σκοράρουν εξ’ επαφής, με τον Ιωαννίδη να τους νικάει και τις δύο φορές. Στην τελευταία φάση του 95΄, ο Τσιούχας έφυγε μόνος στην αντεπίθεση στέλνοντας εύκολα τη μπάλα στα ανυπεράσπιστα δίχτυα του Πατσογιώργου που είχε προωθηθεί στην αντίπαλη περιοχή (2-0).

Τελικό 2-0 (62΄ Βασάρας, 90΄+5΄ Τσιούχας)

Διαιτητής ο κ. Αργυρός, βοηθοί οι κ.κ. Σηπάκης και Αδραμάνης, όλοι του συνδέσμου Πέλλας.

Νίκη Αγκαθιάς (Χριστοφορίδης): Ιωαννίδης, Παπαδόπουλος (84΄ Δημητριάδης), Κυριαλάνης (84΄ Μωυσίδης), Ράδης, Τσιούχας, Καλυβιώτης, Μωυσίδης Ι., Ζυγκερίδης, Βασάρας (73΄ Ευθυμίου), Καλογιαννίδης (60΄ Καραγιάννης), Καγκελίδης.

ΠΑΟ Κουφαλίων (Θεοδοσιάδης): Πατσογιώργος, Χατζηλιάδης (67΄ Τσεκερίδης), Λαζαρίδης, Κοντσίδης, Μπουγαΐδης, Αντωνιάδης Π. (67΄ Αντωνιάδης Σ.), Μυσιούδης (67΄ Τσεβρεντζής), Παπαδάκης, Στεφανίδης, Βαρότσης, Τσολακίδης.